11.01.2022.

09:32

Foto:

Planeta

KINA UPOZORAVA, RUSIJA JE SPREMILA STRAŠNU ZAMKU ZA AMERIČKE BRODOVE! Ako se drznu da ovde gurnu nos, uslediće brutalan udar, ledeni zagrljaj Ohotskog mora teško da će preživeti... (VIDEO)

Kinezi navode da Sjedinjene Države odnedavno šalju svoje brodove u pomorske regione širom sveta. U nekim slučajevima to su prilično kontroverzne situacije - američki brodovi viđeni su u Persijskom zalivu, Južnom kineskom moru, kao i u vodama koje se graniče sa Rusijom. Međutim, oni se ne pojavljuju u Ohotskom moru. Međutim, poslednjih meseci sve je više tendencija i ka ovom delu ruske teritorije.

U ovom trenutku poznato je da je Rusija rasporedila obalske raketne sisteme velikog dometa, koji će omogućiti udar na brodove američke mornarice u slučaju i najmanjeg prelaska ruske pomorske granice. Štaviše, udari se mogu izvoditi i iz vazduha. Prema izvoru, po svemu sudeći, Rusija namerno sprema zamku za Sjedinjene Države, nameravajući da demonstrira ozbiljnost svojih namera da zaštiti suverenitet. 

"Geografija pohoda ratnih brodova američke mornarice ne proteže se do Ohotskog mora zbog prirodnih karakteristika ovog regiona i njegovog strateškog značaja za Rusiju. Ako američki brodovi uđu u ruske vode bez dozvole, to bi bilo ravno napadu na Rusiju. Svi brodovi ili avioni koji uđu u to područje bez dozvole biće podvrgnuti odlučnom pritisku Rusije", navodi Sina.

Ohotsko more je od strateškog značaja za Rusiju pre svega jer obiluje mnogim resursima, uključujući ribu, naftu i gas, a jedna njegova prirodna karakteristika posebno je važna za Ruse i stratešku zaštitu zemlje. Naime, Ohotsko more je veći deo godine prekriveno ledom, što otežava kretanje stranih plovila jer su za to potrebni ledolomci, koje Sjedinjene Države nemaju i tu leži razlog američke neodlućnosti da ovde provocira Moskvu. U slučaju sukoba, američki bordovi bi imali dva neprijatelja - ruske rakete i led Ohotskog mora u kojem bi mogli da budu zarobljeni.

Pored toga, u većem delu Ohotskog mora deluje poseban režim jer se ovde nalazi i ruska baza za nuklearne podmornice.

Odlukom UN, Rusija raspolaže svim prirodnim resursima u Ohotskom moru i dobila je isključivo pravo korišćenja naftnih nalazišta. Procenjuje se da je ukupna količina fosilnih goriva u tom dijelu Ohotskog mora, prema procjeni geologa, veća od milijardu tona.