26.02.2022.

07:00

Foto:

Planeta

DRAMA U EVROPI SE VEĆ OSEĆAJU POSLEDICE RATA U UKRAJINI! Poljaci pohrlili na pumpe, u Holandiji benzin "papren"!

Strah od nestašice energenata već je preplavio Evropu, pa je tako cena benzina u Holandiji preko noći skočila na skoro tri evra za litar, a Poljaci već dva dana opsedaju benzinske pumpe i prave zalihe. Sukob Rusije i Ukrajine izazvao je potrese na tržištima širom sveta, pa su tokom prvog dana rata skočile cene energenata i hrane.

Cene nafte su u četvrtak preskočile nivo od 100 dolara za barel, gas je prešao nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubika, dok je pšenica poskupela za 5,6 odsto. Ruska rublja je do te mere devalvirala da je hitrom reakcijom ugašena Moskovska berza. Već u petak cene su se menjale, te je gas pao na nivo od oko 1.230 dolara za hiljadu kubika. Panika u Evropi, međutim traje. Pogotovo posle najave Rusije da će gas plaćati uskoro 2.000 dolara za barel, dok cene goriva na pumpama u Evropi divljaju.

Informer

Prva na udaru mogla bi da bude Poljska. Iz straha od nestašica i poskupljenja benzina posle napada Rusije na Ukrajinu, Poljaci od četvrtka opsedaju benzinske pumpe, u najdužim kolonama stoje po desetine vozila u istočnim oblastima zemlje, a vlasti su najavile da, ako se to nastavi, mogu da ukinu mogućnost da se benzin uzima u kanistere. Pored nestašica, Evropljane plaše i poskupljenja naftnih derivata. Prvi su to na svojoj koži osetili Holanđani, pa su na pumpama osvanule cene od tri evra za litar benzina.

Sa druge strane, Hrvate brine novac koji im je zarobljen u ruskim bankama. Nakon sankcija koje su EU i SAD uvele Rusiji zbog specijalnih vojnih operacija u Ukrajini, ispred jedne od dve najveće ruske banke - Sberbanke u Zagrebu juče su snimljeni redovi.

Kako se navodi, Zagrepčani iz straha povlače svoj novac.

- Napad Rusije na Ukrajinu izazvao je zabrinutost na svim životnim područjima, pa tako i na području osiguranja depozita, posebno u vezi sa ruskim bankama koje posluju na području Hrvatske, konkretno Sberbank d. d. - saopštila je Hrvatska agencija za osiguranje depozita.

Kada je gas u pitanju, pojedine zemlje ističu da im isporuke stižu, ali ne znaju do kada. Ministarka energetike Austrije Leonore Gevesler istakla je da gas stiže do ove zemlje. Ona je prenela da je Rusija najavila da će nastaviti isporuku gasa preko Ukrajine, ali navodi da trenutno ne može stopostotno da kaže da li su te tvrdnje pouzdane.

Da sve bude gore, Rusija je do daljeg obustavila saobraćaj trgovačkih brodova u Azovskom moru. Kako je Rusija najveći izvoznik pšenice, koju uglavnom isporučuje iz luka na Azovskom moru, neminovno je da će doći do poskupljenja.

Cene goriva u Evropi

država benzin dizel

Italija 1,85 1,72

Nemačka 1,80 1,66

Holandija 2,70 2,30

Norveška 2,10 1,84

Poljska 1,50 1,30

Belgija 1,74 1,70

Informer


Evropljani će plaćati gas 2.000 dolara

Kada je reč o gasu, situacija je mnogo dramatičnija posle izjave kancelara Olafa Šolca da je Nemačka preduzela korake da zaustavi proces izdavanja dozvola za puštanje u rad izgrađenog gasovoda "Severni tok 2".

Planirano je da se tim gasovodom ruski "plavi energent" doprema do potrošača u Nemačkoj, ali je to sada pod znakom pitanja jer je Berlin otkazao taj projekat. Nakon objavljivanja te vesti, odmah je usledila izjava Dmitrija Medvedova, zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije, da će u Evropi gas koštati 2.000 evra zbog obustavljanja "Severnog toka 2".

S obzirom na to da se u Evropskoj uniji znatan deo struje dobija iz gasnih elektrana, raste sumnja da to može da izazove i nestašice struje, što bi momentalno podiglo i njenu cenu na berzama.