16.03.2022.

07:00

Foto:

Planeta

EVROPLJANI NA IVICI NERAVA, DRŽAVE NIŠTA NE ČINE DA UBLAŽE EKONOMSKE POSLEDICE RATA U UKRAJINI!

Širom Evrope krenuli su prvi protesti zbog visokih cena hrane i goriva, koje su posledica uvođenja sankcija Evropske unije prema Rusiji! Prvi su se digli Nemci, a zatim i Francuzi i Italijani nezadovoljni zbog paprenih cena dizela, benzina, brašna, ulja, mesa i šećera, koje svakodnevno rastu. Avio-saobraćaj širom Nemačke od juče je totalno poremećen, otkazane su na stotine letova zbog štrajka zaposlenih u sektoru obezbeđenja.

Zaposleni traže veće plate jer im je zbog visokih cena hrane i goriva ugrožena egzistencija. Na aerodromu u Frankfurtu, Hamburgu, Štutgartu i Baden-Badenu radnici su napustili svoja radna mesta, dok u Minhenu, drugom po veličini aerodromu u Nemačkoj, štrajk traje od ponedeljka. U velikom problemu je i Francuska, gde su građani organizovali velike proteste zbog cene goriva. Demonstranti su blokirali skladišta goriva u Lorijentu i Brestu, a svoj bes zbog povećanja cena goriva pokazali su spaljivanjem kontejnera i paleta, obećavajući da će protestovati dok god država ne zamrzne domaći porez na naftne derivate.

Slična je situacija i u Tirani, gde narod protestuje jer država ništa ne čini da se ublaže ekonomske posledice posle sankcija EU uvedenih Rusiji.

Vrtoglav rast

U čak 12 evropskih država litar benzina skuplji je od dva evra, a visoka cena goriva i gasa vinula je u nebesa i vrednost namirnica, pa građani uspaničeno spremaju zalihe, što dovodi do nestašica i praznih rafova.

Visoka cena goriva ispraznila je ulice Beča. U ovoj zemlji vozači upozoravaju da će zbog visoke cene dizela da obustave javni saobraćaj, kao i prevoz đaka. Oni kažu da neće moći da obavljaju prevoz ukoliko još u ovom mesecu ne budu dobili pomoć. Zbog visoke cene goriva na benzinskim pumpama u Beču, koja je prošle nedelje bila preko 2,5 evra, a na pojedinim mestima i više od tri evra po litru, vlada opšti haos, a ulice u ovom gradu su puste. Izuzev u jutarnjem i poslepodnevnom špicu, gotovo da nema zastoja na ulicama u kojima je doskoro vladala uvek gužva. Visoka cena goriva, uz činjenicu da je u celom Beču uvedena naplata parkiranja, koja je ranije bila samo u određenim delovima grada, navela je Bečlije da dobro razmisle da li će da upale svoj automobil.

Bivši poslanik u bečkoj skupštini Nemanja Damnjanović kaže da je cena goriva postala ogroman problem građana u ovom gradu, pa tako i Srba koji tu žive i rade.

- Naravno da se poslednjih par dana primećuje da je na ulicama Beča sve manje vozila. Problem je što se osećaju posledice rata u Ukrajini i cene goriva drastično su skočile, u poređenju sa prošlom godinom, za više od 50 odsto. Veliki broj građana Beča više nije u stanju da napuni rezervoar. Aktuelna situacija je zaista teška i veliki broj porodica ovde nije u stanju da izdvaja toliko novca za gorivo. Ja konkretno razmišljam da neke relacije koje sam išao automobilom zaboravim i koristim prevoz ili idem pešice - kaže on.

Nema ulja za konzerve

Najveće nestašice hrane beleže se u Španiji, gde su rafovi u prodavnicama gotovo prazni. Španci u panici kupuju velike količine brašna i suncokretovog ulja, a iz straha od nestašica u ovoj zemlji proteklih dana zabeležena je ogromna navala na pileće meso i mlečne proizvode. Rafovi sa uljem u Španiji su opustošeni, a nestašica jedne od najznačajnijih namirnica je više nego očigledna! Kao da to nije dovoljno strašno, poseban problem pravi to što bez ulja nije moguće pakovati konzerviranu hranu poput tunjevine, sardina, pašteta... A Španija je vodeća evropska zemlja kada je proizvodnja konzerviranih namirnica u pitanju. To jasno ukazuje da će se nestašica ulja u Španiji i te kako osetiti i u drugim zemljama Evrope, jer hrane u konzervama neće biti dovoljno, a samim tim je i nemoguće praviti zalihe.

Ova zemlja je do sada uvozila suncokretovo ulje iz Ukrajine i taj uvoz pokrivao je čak 62 odsto potrošnje. Iako trgovci već danima naručuju dodatne količine ulja, nema novih isporuka, a pojedini supermarketi ograničili su njegovu prodaju na pet litara po osobi, za šta potrošači izdvajaju čak 18 evra.

Isto važi i za brašno, koje se trenutno teško nalazi u prodavnicama. Zabrinjava i izostanak isporuka žitarica i kukuruza iz Ukrajine u Španiji, zbog čega bi moglo doći do nestašice stočne hrane, a samim tim i do manje proizvodnje omiljene španske pršute.

Skuplji prevoz u Crnoj Gori

Značajno poskupljenje taksi i prevoznih usluga zbog cena goriva najavljuju i autobuski prevoznici u Crnoj Gori. U ovoj zemlji benzin je od juče skuplji za 16 centi, pa litar košta 1,78 evra. U Podgorici je jedna taksi firma već podigla cenu za 10 centi po kilometru. Iako je Hrvatska vlada donela odluku kojom fiksira maržu trgovaca naftnih derivata i privremeno smanjuje takse na dizel i benzin, do poskupljenja je ipak došlo. Osnovni benzin "evrosuper 95" od juče se na većini benzinskih pumpi prodaje po 1,72 evra, a evrodizel po 1,85 evra za litar.

Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.

BONUS VIDEO: