21.03.2022.

10:09

Foto:

Planeta

EU NEZADOVOLJNA, nije im dosta zamrzavanje sredstava ruske centralne banke.... Na njihovom spisku sledeće je NAFTNI EMBARGO!

U želji da natera ruskog predsednika Vladimira Putina na vojno povlačenje iz Ukrajine, EU je, zajedno sa zapadnim saveznicima, već uvela niz restriktivnih mera za Moskvu, uključujući zamrzavanje sredstava ruske centralne banke.

- Radimo na petom paketu sankcija i predložena su mnoga nova imena - saopštio je visoki diplomata EU Rojtersu, pod uslovom da ostane anoniman, jer ovi razgovori nisu otvoreni za javnost.

Kako je najavljeno, vlade EU započeće konsultacije na nivou ministara spoljnih poslova danas, pre nego što Bajden u četvrtak doputuje u Brisel na samit sa saveznicima u NATO, kao i sa članicama EU i u formatu Grupe sedam (G7), u kojoj je i Japan.

Informer

Baltičke članice traže naftni embargo

Diplomate su za Rojters saopštile da baltičke članice traže naftni embargo,kao sledeći logičan korak, dok Nemačka upozorava da ne treba delovati prebrzo zbog već visokih cena energenata u Evropi.

Moskva je upozorila da bi EU sankcije za rusku naftu mogle da dovedu do zatvaranja velikog gasovoda ka Evropi, u situaciji kada se zemlje Unije oslanjaju na Rusiju za 40 odsto svog gasa, pri čemu je Nemačka je jedna od najzavisnijih velikih ekonomija EU u tom smislu, navodi britanska agencija.

Informer

Cene nafte su porasle danas za tri dolara

Cene nafte su porasle danas za tri dolara, pri čemu je Brent prešao nivo od 110 dolara po barelu, pošto zemlje Evropske unije razmatraju da se pridruže embargu Sjedinjenih Država na uvoz ruske naftne, i jer je napad na saudijska naftna postrojenja tokom vikenda izazvao nervozu na tržištu.

Evropska nafta Brent je poskupela za 3,44 dolara ili 3,2 posto, na 111,37 dolara po barelu na azijskom trgovanju do 4:43 časa po srednjoevropskom vremenu, dok je cena američke sirove nafte WTI porasla za 3,54 dolara ili 3,4 posto, na 108,24 dolara za barel, izveštava Rojters.

Ovakvom kretanju cena doprinele su informacije da će ove nedelje uslediti niz sastanaka na vrhu između vlada Evropske unije i američkog predsednika Džoa Bajdena s ciljem da se pojača odgovor Zapada prema Moskvi zbog napada na Ukrajinu, pri čemu će EU, pored ostalog, razmotriti da li da uvede zabranu uvoza nafte iz Rusije.

Informer

 

Zamenica ukrajinskog premijera Irina Verščuk je izjavila rano jutros da nema šanse da se snage te zemlje predaju u opkoljenom istočom lučkom gradu Mariupolju.

Budući da sukob ne popušta, u fokus kupaca se vratila dilema da li će biti tržište biti u stanju da nadoknadi manjak ponude ruskih barela ukoliko Brisel uvede naftne sankcije.

- Napad Huta na saudijski energetski terminal, upozorenja o sistemskom manjku proizvodnje članica OPEK-a i potencijalni naftni embargo Evropske unije prema Rusiji doveli su do skoka cena nafte na trgovanju u Aziji - navodi viši analitiča u kompaniji Oanda, Džefri Halej.

Informer

Napad Huta na saudijski energetski terminal takođe dovode do skoka cene nafte


Dodaje da će se "čak i kad bi se rat u Ukrajini završio sutra, svet suočiti sa strukturnim energetskim deficitom, zbog sankcija Rusiji".

Tokom vikenda, napadi jemenske grupe Huti, koja je povezana sa Iranom, izazvali su privremeni pad proizvodnje u jednoj rafineriji Saudi Aramka, što je podstaklo nervozu na tržištu naftnih derivata.

Najnoviji izveštaj Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, uključujući Rusiju, grupa nazvana OPEK+, pokazao je da neki proizvođači i dalje ne uspevaju da ispune dogovorene kvote proizvodnje nafte.

Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE