24.03.2022.

07:00

Foto: Promo

Planeta

PUCALI SAMI U SEBE, OPŠTI HAOS U EVROPI ZBOG SANKCIJA RUSIJI! Makron uvodi bonove za hranu, u Nemačkoj 30% ljudi prestalo da vozi!

Sankcije koje su Evropska unija i SAD uvele Rusiji zbog rata u Ukrajini nastavljaju da se Evropljanima obijaju o glavu. Cene i dalje vrtoglavo rastu, na pumpama se masovno krade gorivo, inflacija divlja, a sve veće su nestašice brašna, ulja, šećera, mesa i ribe...

Francuska

Francuski predsednik Emanuel Makron, koga očekuju predsednički izbori 10. aprila, najavio je da će vlast socijalno ugroženim porodicama izdavati bonove za hranu i gorivo od 50 do 100 evra kako bi lakše prebrodili krizu zbog poskupljenja životnih namirnica.

Zbog nestašice i poskupljenja hrane u Francuskoj celu zemlju je zahvatio talas štrajkova nezadovoljnih radnika i kamiondžija. Italija I u Italiji vlada pravi haos sa cenama hleba. Zbog porasta vrednosti gasa i struje na berzama došlo je do dramatičnog povećanja cena brašna, žitarica i kukuruza. Pojedini artikli poskupeli su 1.300 odsto - 13 puta!

Prosečna cena hleba je 5,31 evro za kilogram, a u Rimu dostiže i 10 evra! Što se tiče testenine, kilogram je u decembru pre katoličkog Božića koštao svega 0,89 evra, a sada se kupuje za 4,71 evro.

Nemačka

Kada je situacija sa gorivom u pitanju, u zemljama EU već su navikli na paprene cene koje dostižu i tri evra po litru, ali i na gužve na pumpama i ograničene količine koje mogu da se kupe. Zbog takve situacije, više od trećine nemačkih vozača planira da ostavi automobil kod kuće, pokazuju istraživanja objavljena u nemačkim medijima.

Rat u Ukrajini doneo je nezapamćen skok cena goriva, pa litar benzina trenutno košta do 2,29 evra, a dizela 2,32 evra. Nemci zato ne prezaju ni od krađe goriva na pumpama, koje sada sve češće čuva policija.

Holandija

I u Holandiji sve više vozača "zaboravlja" da plati na benzinskoj stanici nakon što do kraja napune rezervoar. Cene goriva su poslednjih nedelja porasle za 25 odsto. Dramatično poskupljuju i sve životne namirnice.

Informer

Velika Britanija

Evropske zemlje posle izbijanja rata u Ukrajini pogađa i inflacija, a Velika Britanija je u jako teškoj situaciji. Inflacija je na ostrvu dostigla 30-godišnji rekord, cene su za mesec dana skočile 6,2 procenta. Ministar finansija Velike Britanije Riši Sunak rekao je da će pomoći najteže pogođenim domaćinstvima, dodavši da će za mere pomoći biti izdvojeno 28 milijardi dolara kako bi im se omogućilo da plate uvećane račune za struju i gas.

Podele u EU: Nemci i Mađari ne odustaju od ruskog gasa!

Nemački kancelar Olaf Šolc još jednom je odbacio pozive zemalja EU i SAD da Nemačka odustane od ruskog gasa, pa deluje da sankcije Rusiji sve više 'padaju u vodu'. Tim povodom oglasio se i ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto, koji je u Savetu Ujedinjenih nacija za ljudska prava istakao da ova zemlja ne podržava bilo kakve sankcije na isporuke ruskih energenata.

- To bi ugrozilo energetsku bezbednost naše zemlje. Nije mađarska krivica što prirodni gas i nafta iz Rusije igraju veliku ulogu u snabdevanju energijom Mađarske, centralne Evrope i cele Evrope - dodao je on.

'Reno' obnavlja proizvodnju u Rusiji

I dok Francuska razmišlja kako da se izbori sa krizom, pojedine tamošnje kompanije rešile su da obnove proizvodnju u Rusiji posle manje od mesec dana sankcija. Francuski automobilski gigant 'Reno' nastavio je proizvodnju automobila u fabrici u okolini Moskve.

'Reno' je zaustavio svoje operacije u Rusiji krajem februara, zbog, kako su tada saopštili, 'nametnutih promena u trenutnim logističkim rutama'. Ipak, sada su odlučili da zadrže prisustvo u Rusiji.

I japanski 'Nisan' i 'Micubiši', sa kojima 'Reno' partnerski sarađuje, nameravaju i dalje da proizvode i prodaju automobile u Rusiji. I švajcarski 'Nestle' nastavlja proizvodnju u Rusiji.

Protesti kamiondžija i ribara u Španiji

Širom Evrope proteklih dana organizuju se protesti kamiondžija, koji od svojih država traže jeftinije gorivo. U Španiji su juče kamiondžije protestovale i tražile od države da ih zaštiti zbog sve skupljih derivata. Njima su se priključili i ribari koji danima ne rade zbog visokih cena nafte, pa je u celoj zemlji osetna nestašica ribe i morskih plodova.

U Kordobi nisu samo prazni rafovi sa brašnom i uljem već i rafovi s povrćem i voćem, pa u mnogim radnjama na rafovima stoje samo cvekla i brokoli.

Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.

Bonus video: