15.07.2022.

07:00

Foto: Reuters

Planeta

NA ZIMU ĆE EU PLATITI CEH SANKCIJA RUSIJI! ČEKA NAS NAJGORE SMRZAVANJE U POSLEDNJIH 60 GODINA! Zamenik rumunskog premijera upozorava Evropu

Zamenik rumunskog premijera Hunor Kelemen upozorio je da će na zimu EU platiti ceh sankcija uvedenih Rusiji. On smatra da će se građani evropskih država bukvalno smrzavati zbog mogućih prekida isporuka ruskog gasa i da će se EU verovatno suočiti sa najtežom zimom u poslednjih 60 godina.

Valjda ćemo preživeti

Potpredsednik vlade Rumunije ocenio je da će se "kažnjavanje" Rusije zbog rata u Ukrajini obiti o glavu zapadnim zemljama, a ponajviše Evropi, jer će skok cena energenata i galopirajuća inflacija prouzrokovati krizu kakva se ne pamti više od pola veka.

 Ceh
Činjenica je da najveću cenu neće platiti Rusija, nego Evropska unija
Hunor Kelemen

- Treba biti iskren, sankcije uvedene Rusiji platićemo pre svega mi u Evropskoj uniji. To svi moraju da znaju. Predstojeća grejna sezona mogla bi da bude najteža u poslednjih 60 godina. Čeka nas oštra zima, možda i najgora do sada - rekao je Kelemen za rumunsku TV B1.
Uprkos visokoj ceni sankcija, koju će na kraju platiti evropski potrošači, Kelemen ipak kaže da EU nije imala drugi mehanizam da se suprotstavi Rusiji osim da joj uvede embargo.

- Zapad je morao nešto da uradi kako bi se suprotstavio Moskvi. Evropa nije imala drugu opciju osim sankcija. Međutim, činjenica je da najveću cenu neće platiti Rusija, nego Evropska unija - objasnio je zamenik rumunskog premijera.

Prema njegovim rečima, Rumunija će moći da obezbedi oko 80 odsto svojih potreba za gasom, dok će ostatak morati da kupi na tržištu, i to po mnogo nepovoljnijim cenama nego ranije.

- Ipak, ja sam optimista, verujem da ćemo uspeti da nabavimo gas i da ćemo imati dovoljno struje. Optimista sam, nekako ćemo preživeti zimu - kazao je Kelemen.

Restrikcije u Evropi

Mediji prenose da zvaničnici Evropske unije već pripremaju "krizni plan" u slučaju da isporuke ruskog gasa budu potpuno obustavljene, te da mere predviđaju ograničenje maksimalne temperature grejanja zgrada, kancelarija i komercijalnih prostora na maksimalnih 19 stepeni Celzijusa. Bolnice, vrtići i domaćinstva trebalo bi da imaju prioritetan status u snabdevanju, ali će svi građani biti pozvani da dobrovoljno smanje potrošnju koliko god mogu.

Takođe, one kompanije i fabrike koje budu mogle da zamene prirodni gas nekim drugim energentom, moraće to da učine. Kako su saopštili čelnici EU, da bi se omogućilo koliko-toliko normalno funkcionisanje privrede, mnoge zemlje će se vratiti uglju, koji se smatrao "gorivom prošlosti", da bi mogle da nadoknade nestašicu gasa i veliki skok cene tog energenta.

broj

19 stepeni Celzijusa biće najviša temperatura u stanovima i javnim ustanovama u EU ove zime