31.08.2022.

13:34

Foto: AP PHOTO

Planeta

ESTONIJA, LITVANIJA I POLJSKA ODUŠEVLJENE! Ukrajina koristi koncept otpora koji je Amerika razvila nakon ruskog rata u Južnoj Osetiji!

Prema pisanju lista, vrednost koncepta na Zapadu je ostvarena tek nakon aneksije Krima 2014. godine. Zapad je pojačao proučavanje kako planirati totalnu odbranu, koja bi uključivala ne samo vojsku, već i civilno stanovništvo.

Specijalna operacija, pokrenuta u februaru, postala je poligon za testiranje OKS-a.

Koncept nudi inovativan i nekonvencionalan pristup ratu i potpunoj odbrani.

- Sa tačke gledišta sveobuhvatne zaštite, ukrajinske vlasti su u redu. Oni koriste svaki resurs, kao i neka vrlo nekonvencionalna sredstva, da potkopaju oružane snage Ruske Federacije - rekao je penzionisani general-potpukovnik Mark Švarc, koji je bio komandant Komande specijalnih operacija u Evropi, tokom razvoja doktrine.

U seriji nedavnih bombardovanja na Krimu, penzionisani pukovnik vojske Kevin Stringer, koji je predvodio grupu koja je razvila koncept otpora, vidi znakove njegove upotrebe.

- Pošto to ne možete da uradite na uobičajen način, morate da koristite snage za specijalne operacije, a tim snagama će biti potrebna podrška otpora, obaveštajni podaci, resursi, logistika, da bi pristupili ovim regionima - rekao je Stringer.

Izveštaj ukrajinske vlade do kojeg je došao CNN, priznaje da Ukrajina stoji iza napada na ruske baze i skladište municije. Napadi, izvedeni daleko iza neprijateljskih linija, izvedeni su van dometa naoružanja koje su SAD i druge zemlje poslale Ukrajini, a na snimku eksplozija nisu vidljivi ni projektili ni dronovi. Rusija je eksplozije pripisala sabotaži.

Informer

- Sa velikim stepenom verovatnoće možemo reći da principi OKS dobro funkcionišu u stvarnim borbenim uslovima - rekao je Stringer.

Početkom aprila, komandant američke komande specijalnih operacija general Ričard Klark, rekao je senatskom komitetu za oružane snage, da su SAD pomogle u obuci snaga otpora u Ukrajini, koje su dodeljene specijalnim snagama u poslednjih 18 meseci. Na pitanje da li je video uspeh ove obuke u aktuelnom sukobu, Klark je odgovorio potvrdno.

Na početku sukoba, ukrajinske vlasti su napravile veb stranicu koja objašnjava različite načine otpora. Sajt opisuje načine korišćenja nenasilne akcije, uključujući bojkot masovnih događaja, štrajkove, humor i satiru.

Cilj je da se potkopa sposobnost proruskih vlasti da vladaju. Doktrina otpora takođe sugeriše nasilna dela, uključujući upotrebu molotovljevih koktela, namerno podmetanje požara i dodavanje hemikalija u rezervoare za gas, za uništavanje vozila.

Doktrina takođe poziva, na široku kampanju slanja poruka kako bi se kontrolisale informacije o sukobu, sprečilo širenje poruka vlasti i održalo jedinstvo stanovništva.

Snimci ukrajinskih udara na ruske tenkove, često uz muzičku pratnju, postali su viralni, kao i snimci ukrajinskih vojnika koji spasavaju životinje lutalice. Ovo takođe postaje deo otpora, dozvoljavajući Ukrajini da oblikuje naslove u zapadnim medijima u svoju korist, i često humanizuje ukrajinsku vojsku na način na koji Rusi nisu uspeli.

Informer

Na čelu otpora je predsednik Volodimir Zelenski, koji svojim kasnonoćnim video snimcima i čestim međunarodnim govorima drži sukob u fokusu.

Nalet izveštaja o ratu izazvao je talas podrške iz inostranstva, i uspešno povećao snabdevanje Ukrajine dodatnim oružjem i municijom, od strane zapadnih vlada.

Ne postoji univerzalna verzija doktrine – ona se prilagođava svakoj zemlji u zavisnosti od njenih mogućnosti i terena. Nije namera da se stvori ili podrži pobuna, njen cilj je stvaranje snaga koje će odobriti vlada, i koje će sprovoditi akcije protiv stranog mešanja, u cilju obnavljanja suvereniteta.

Nakon stvaranja OKS, samo su Estonija, Litvanija i Poljska izrazile svoje oduševljenje njime. Međutim, nakon aneksije Krima, interesovanje za metodu je brzo poraslo.

Do sada je 15 zemalja učestvovalo u nekom obliku obuke u ovoj doktrini otpora.