19.10.2022.

09:27

Foto:

Planeta

ISPRAVKA - Ironija na Tviteru "prepoznata" kao proukrajinska propaganda

Tekst je označen kao prenošenje dezinformacija.

U probitnom tekstu smo objavili da u jeku rata Rusije i Ukrajine bukti i informacioni rat, a montaže, podmetanja starih snimaka samo su deo obračuna na društvenim mrežama. Na Zapadu je sada za to iskorišćena potresna fotografija bombardovanog putničkog voza u Grdeličkoj klisuri tokom NATO agresije 1999. godine, navedeno je dalje u tekstu. 

Navedeno je i da Amerikanci na društvenim mrežama bez srama objavljuju fotografije raketiranog srpskog voza, navodeći da je reč o ukrajinskom vozu koji su bomardovali Rusi. 

Šta su činjenice? 

Tokom kampanje bombardovanja ciljeva u tadašnjoj SR Jugoslaviji avion NATO-a je 12.4.1999. godine pogodio putnički voz u napadu na železnički most u Grdeličkoj klisuri kod Leskovca, u južnoj Srbiji. U napadu su pogođeni drugi i treći vagon putničkog voza koji je saobraćao na relaciji Beograd – Solun. Vašington post je tog dana izvijestio da je poginulo najmanje deset putnika. 

Fotografija iz tvita prikazuje pogođeni voz, a moguće ju je pronaći u člancima o ovom napadu ili obležavanju godišnjice napada.

Tviter korisnik Paleomanmd, koji je objavio fotografiju voza predstavivši ga kao ukrajinski, objasnio je 17.10.2022. da je svestan da se na fotografiji vidi voz koji je pogođen u Srbiji.

Za vas koji niste svesni, sarkastičan sam.
Vrlo dobro znam da je ovo slika iz vremena kada je NATO bombardovao srpski putnički voz.

Dva dana kasnije ponovo se na Tvitteru osvrnuo na objavu fotografije pogođenog voza. Ovoga puta objasnio je da je, ustvari, želio reći da je "NATO bio zlo".  

Dakle, radi se o ironičnom tvitu koji je "shvaćen" kao propagandni pokušaj da se Rusiji pripiše napad na putnički voz u Ukrajini.

Na nalogu Paleomanmd objavljeni su tvitiovi različitog provokativnog sadržaja u kojima se pojavljuju ljudi iz političkog vrha Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i poznate ličnosti. U tvitovima su najčešće tematizirani međunarodni odnosi, pogotovo na relaciji SAD – Rusija, kao i rat u Ukrajini, ali se mogu pronaći i objave o izborima u Crnoj Gori te objave u kojima se problematizuje nezavisnost Kosova. 

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da “Amerikanci” koriste staru fotografiju pogođenog voza iz Srbije da optuže Rusiju za bombardovanje voza u Ukrajini, te da se radi o “američkoj propagandi”, ocenjujemo kao dezinformaciju. 

Kompletnu analizu možete pročitati na ovom linku.

Informer