29.10.2022.

08:18

Foto: Reuters/AP Photo

Planeta

BIĆE RATA S KINOM?! Pentagon nema više dilemu, Putin jeste pretnja, ali Si je neprijatelj broj jedan, jedini čovek koji može da promeni svetski poredak!

Kineski predsednik Si Đinping predstavlja veću pretnju po Ameriku nego ruski lider Vladimir Putin, uprkos ratu u Ukrajini. Nova američka odbrambena strategija, koju je objavio Pentagon, Rusiju predstavlja samo kao "akutnu" pretnju, dok Kinu oslikava kao neprijatelja broj jedan, kako u vojnom, tako i u ekonomskom smislu.

Teške posledice po SAD

Nacionalna odbrambena strategija SAD, objavljena prvi put posle skoro pet godina, kao i prethodna, fokusirana je na "međudržavnu stratešku konkurenciju", a ne na terorizam. Novi dokument je pažnju još više usredsredio na Kinu, kao najveću pretnju SAD, dok je Rusija opisana kao trenutna opasnost, koja na duge staze ne može da ugrozi sadašnji svetski poredak.

Informer

Đin Ping, Lavrov i Bajden
Najotvorenije

Kineska armija želi da podrije sposobnost američkih snaga da pokažu svoju moć širom sveta
Pentagon

Šef Pentagona Lojd Ostin rekao je da su reči u strategiji birane pažljivo, te da otvoreno opisuju Rusiju kao "akutnu" pretnju.

- Za razliku od Kine, Rusija ne može sistematično da ugrozi SAD na duge staze, ali ruska agresija, ipak, predstavlja trenutnu i oštru pretnju našim interesima i vrednostima. Nesmotren rat ruskog predsednika Vladimira Putina protiv Ukrajine najveća je pretnja evropskoj bezbednosti od Drugog svetskog rata, to je celom svetu jasno - rekao je Ostin.

Prema njegovim rečima iz uvodnika odbrambene strategije SAD, Narodna Republika Kina i u narednim decenijama ostaje strateški konkurent, koji može da izazove najteže posledice po Ameriku.

Informer

Pentagon

- Došao sam do tog zaključka na osnovu sve nasilnijih postupaka Kine u pokušaju da preoblikuje Indo-pacifički region i međunarodni sistem kako bi odgovarao njenim autoritarnim sklonostima, svestan jasno izraženih kineskih namera, njene brze modernizacije i jačanja njene vojske - napisao je Ostin u uvodniku dokumenta.

Odbrambena strategija SAD Narodnooslobodilačku armiju Kine naziva "konstantnim izazovom" zbog njenih prioriteta u modernizaciji, osmišljenih da neutrališu američke prednosti.

- Peking želi da podrije američke saveze i bezbednosna partnerstva u Indo-pacifičkom regionu. Želi da stekne prednost na osnovu svojih rastućih sposobnosti, uključujući ekonomski uticaj i jačanje vojske, koje koristi za prisiljavanje svojih suseda i pretnju njihovim interesima. Osim što širi svoje konvencionalne snage, kineska armija brzo napreduje i integriše svoje svemirske, protivsvemirske, sajber, elektronske i informacione trupe u skladu sa sveobuhvatnim pristupom ratovanju - piše u novoj Pentagonovoj doktrini.

Rusija i Kina čvrsto podržavaju jedna drugu

Ruski i kineski ministri spoljnih poslova Sergej Lavrov i Vang Ji razgovarali su telefonom u četvrtak i potvrdili podršku jedne zemlje drugoj.

Informer

Đin Ping i Putin

- Peking će čvrsto podržati Rusiju i napore njenog predsednika Vladimira Putina da ujedini ruski narod i vodi ga kroz prevazilaženje teškoća i eliminisanje smetnji. Kina će podržati i ruske strateške razvojne ciljeve, koji će Rusiji dati status velike sile na međunarodnom planu - rekli su iz kineskog ministarstva spoljnih poslova.

Kako su dodali, Rusija i Kina imaju legitimno pravo da ostvaruju svoj razvoj i revitalizaciju.
- Nijedan pokušaj blokade napretka Rusije i Kine neće uspeti - kažu iz kineskog ministarstva.

Kritična situacija

Kako je istaknuto, kineska armija želi da podrije sposobnost američkih snaga da pokažu svoju moć širom sveta. Dokument, takođe, naglašava da kineska vojska širi svoj "globalni pečat", te da modernizuje i širi svoje nuklearne sposobnosti. Podvučeno je da Kina sve više koristi provokativnu retoriku i prisilu protiv Tajvana, ugrožavajući na taj način, prema mišljenju Pentagona, mir i stabilnost u regionu.

- To je deo šireg obrasca kineske armije za destabilizaciju i zastrašivanje širom Istočnog kineskog mora, Južnog kineskog mora i uz liniju kontrole na kinesko-indijskoj granici - piše u odbrambenoj strategiji SAD.

Iako Vašington Rusiju smatra samo trenutnom pretnjom, ipak priznaje da, zajedno sa Kinom, predstavlja ozbiljnog protivnika.

- Amerika će se naći u veoma neobičnoj situaciji zbog modernizacije ruskih hipersoničnih projektila i kineskog cilja da uveća nuklearni arsenal sa 200 na skoro 1.000 bojevih glava narednih godina. Do 2030-ih SAD će se, prvi put u istoriji, suočiti sa dve velike nuklearne sile, dva strateška konkurenta i potencijalna neprijatelja. To će izazvati novi pritisak na stabilnost i nove izazove za odvraćanje, obezbeđenje, kontrolu naoružanja i smanjenje rizika - zaključuje Pentagon.