19.11.2022.

14:36

Foto: AP PHOTO

Planeta

AMERIKANCI MERKAJU DALEKO RUSKO OSTRVO! Kažu da ga se nikada nisu ni odrekli, a sada im je rat u Ukrajini dao ideju... "Povratak američke zemlje bio bi..."

Ostrvo Vrangel se nalazi 270 milja severozapadno od rta Lisburn na Aljasci, u Severnom ledenom okeanu na dalekom istoku Rusije, između Čukotskog i Istočnog Sibirskog mora, piše Njuzvik.

U oktobru je američko vazduhoplovstvo presrelo ruske bombardere pored granica Aljaske, ističući strateški značaj ostrva, posebno u vreme pojačanih tenzija između Moskve i Vašingtona zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Tomas Emanuel Dans, koji je bio komesar američke komisije za istraživanje Arktika 2021. godine, rekao je da nikada nije bilo formalnog prihvatanja ruskog prava na ostrvo, koje Moskva smatra delom autonomne teritorije Čukotke.

„Ono što se ovde promenilo je invazija na Ukrajinu i sa njom pitanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta“, rekao je Dans za Njuzvik.

1881. godine, američki kapetan Kalvin Huper i njegova posada sleteli su na ostrvo Vrangel gde su podigli američku zastavu. Huper je bio de fakto guverner Aljaske, koju su SAD kupile od Rusije 14 godina ranije.

Dans je rekao da postoji opsežna evidencija o tome da su Vrangel – i susedna ostrva De Long –smatrani američkom teritorijom.

Prva grupa stalnih doseljenika na Vrangel je stigla 1921. godine, ali su je 1924. zauzeli boljševički borci na sovjetskoj topovnjači Crveni oktobar. Američki doseljenici su uhapšeni i zatvoeni, neki su umrli u zatočeništvu.

„Nekako se to pojavilo uoči boljševičke revolucije [1917. godine. Rusija je tvrdila da je otkrila ostrvo 1911. i to iznela 1916. godine“, rekao je on.

Ali SAD nisu imale diplomatske odnose sa Rusijom ili Sovjetskim Savezom sve do 1933. i kao takve, „nikada nije bilo prihvatanja polaganja prava bilo koje druge nacije na njih“.

Oko 1941. godine u Kongresu se govorilo o uspostavljanju američke vazdušne baze na ostrvu Vrangel, ali je ta ideja odbačena nakon što je Japan bombardovao Perl Harbor 7. decembra te godine.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, bivši senatori Frenk Murkovski (R-AK) i Džesi Helms (R-NC) rekli su na debati Senatskog komiteta za spoljne poslove 1991. da ne žele da sporazum o granici sa Rusijom prejudicira buduće američke pretenzije na ostrva. 

Sporazum o pomorskim granicam ratifikovao je Senat SAD, ali ga Duma nikada nije ratifikovala.

„Dakle, tehnički to nije gotova stvar. Iako postoje diplomatske note između zemalja koje kažu da ga se pridržavaju — to nije sporazum na snazi.“

List Komersant je 2. novembra objavio da rusko Ministarstvo prirodnih resursa nastoji da ublaži ekološka ograničenja za Vrangel koji je pod zaštitom Uneska.

Ostrvo na kojem je ruska vojna baza veličine je grčkog ostrva Krit i domaćin ogromne populacije polarnih medveda, pacifičkih morževa i jedinstvenih vrsta biljaka i ptica selica. Grinpis u Rusiji izrazio je zabrinutost zbog uticaja vladinih predloga na životnu sredinu, koji uključuju izgradnju i omogućavanje sletanja i preleta helikoptera.

Informer

Ministarstvo je saopštilo da zaštićena područja u Rusiji „ne bi trebalo da stvaraju prepreke za zaštitu najvažnijih interesa države u odbrani i nacionalnoj bezbednosti“ , preneo je Komersant , nagoveštavajući Vrangelov značaj.

Takođe, Severni morski put postaje saobraćajnica za američki izvoz tečnog prirodnog gasa u Aziju, koji bi plovio tik pored Vrangela i ostrva De Long, a ruska kontrola nad ostrvima pomogla bi Rusiji da diktiraju kako se tim morskim putem upravlja.

„Ostrva bi mogla da budu deo širih pregovora, za postizanje rešenja i restrukturiranje naših odnosa sa Rusijom kroz više dogovora“, rekao je Dans, koji je takođe bio savetnik podsekretara za međunarodne poslove u američkom ministarstvu finansija.

„Povratak američke zemlje bio bi veoma produktivan korak. Posebno zato što smo angažovani na pokušajima da obnovimo ukrajinski suverenitet nad njihovom zemljom, a imamo i sopstvene probleme sa Rusijom", rekao je Dans.

Vrangel nije spomenut

Portparol Stejt departmenta rekao je da Sporazum o pomorskoj granici između SAD i SSSR potpisan 1. juna 1990. definiše pomorske granice između SAD i Rusije u Arktičkom okeanu, Beringovom moru i severnom Tihom okeanu.

„Pregovori koji su doveli do tog sporazuma nisu se bavili statusom ostrva Vrangel, ostrva Herald, ostrva Benet, ostrva Dženet ili ostrva Henrijeta“, rekao je portparol.

Informer

Sporazum se takođe ne odnosi na ostrvo Medni i stene kraj njegove obale u Beringovom moru.

„Nijedno od ostrva ili stena nije uključeno u kupovinu Aljaske od Rusije 1867. godine, a Sjedinjene Države nikada nisu polagale pravo na njih, iako su Amerikanci bili uključeni u otkrivanje i istraživanje nekih od njih“, dodao je portparol Stejt departmenta.

U međuvremenu, portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova rekao je za Njuzvik da suverenitet Moskve nad ostrvom Vrangel „ne osporava američka administracija“ i da je svaki „pokušaj prekrajanja istorije očigledno kontraproduktivan i prepun posledica“.

"Naša zemlja ima pun suverenitet nad ovom severnom teritorijom i priobalnim vodama. Ne mislimo da će vlasti u Vašingtonu preuzeti rizik da teritorijalno pitanje u vezi sa rusko-američkom granicom pokrenu na bilo kom ozbiljnom nivou", navodi se u saopštenju.