04.12.2022.

07:00

Foto: AP/Fotomontaža

Planeta

ŠTA DALJE? ZIMA JE IZA UGLA, UKRAJINCI I RUSI JE DOČEKUJU NESPREMNI! Tri opcije za taktiku u igri - Kijev u zamahu ali...

Sa druge strane, ukrajinske snage su dolaskom jeseni krenule u kontraofanzivu, i oslobodile dobar deo do tada okupiranih teritorija, a kruna njihvoog uspeha bio je povratak kontrole nad Hersonom.

Oslobađanje Hersona ima bar jednako velik simbolički značaj koliko i taktički, jer je taj grad bio jedina oblasna prestonica pod ruskom okupacijom, ali su, čini se, od ruskog povlačenja iz Hersona obe vojske zastale sa većim akcijama koje se tiču samog pomeranja divizija. Umesto toga, ratovanje se preselilo u vazdušnu sferu, pa Kremlj nemilosrdno bombarduje već nedeljama ukrajinsku infrastrukturu u nadi da će civile naterati na smrzavanje i život u mraku.

Informer

Ukrajinska vojska

Ukrajinske oružane snage koje su bile dočekane uz cveće i poljupce oslobođenih stanovnika tog grada, bez sumnje se sada pitaju šta dalje - zapravo, to pitanje sebi verovatno postavljaju učesnici rata sa obe strane. Voljni i psihološki momenat je na strani Ukrajine, ali pošto će se ovaj rat, bar kako sada stvari stoje, nastaviti još neko vreme, potrebno je pažljivo razmisliti o sledećim potezima.

Ključno za vlasti u Kijevu jeste da tokom zime zadrže položaje koje su uspeli da povrate u kontraofanzivi, pišu u analizi vojni stručnjaci za sajt sajt "Atlantic Council", i istovremeno dodaju da vreme ne radi za Ukrajinu, jer ona u borbi protiv Rusije zavisi pre svega od vojne pomoći koju joj pružaju NATO i SAD, a pošto su na Zapadu sve veći troškovi hrane i energenata, pozivi za okončanje rata će biti sve glasniji.

Informer

Ukrajinska vojska

- Ukrajina zasigurno ima zamah u ratu, s obzirom na nedavne uspehe u Harkovu, Izjumu, Limanu i u Hersonu, čak i uprkos tome što Rusija koristi terorističku taktiku gađanja ukrajinske energetske infrastrukture i civila, neselektivno gađanje iranskom municijom i pretnje oko nuklearne elektrane u Zaporožju - pišu eksperti.

Kako navode, Ukrajina je efikasno odsekla ruske trupe od važnih linija komunikacije i snabdevanja preko reke Dnjepar sistematskim gađanjem mostova i prelaza, a vremenom je ova taktika na kraju primorala Rusiju da prizna da je položaje tamo nemoguće odbraniti.

Najžešće borbe na istoku

Ukrajina, bar za sada, ne odustaje u potpunosti od kontraofanzive, i pre svega je nastavlja na istoku zemlje. Ruske snage nastavljaju sa naporima da se odbrane od ukrajinskih kontraofanzivnih operacija i povrate izgubljene položaje duž linije Svatovo-Kremina, piše u najnovijoj analizi Instituta za studije rata iz Vašingtona (ISW). Ukrajinski generalštab je izvestio da su ruske trupe pokušale da izvrše napad u blizini Stelmahovke kod Svatova, dok rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da su ukrajinske snage napale ruske položaje u Novoselovskom, mestu nekih 14 kilometara udaljenom od Svatova.

Informer

Ruski tenkovi

- Ruski izvori dodatno tvrde da su ukrajinske trupe izvele kopnene napade južno od Svatova oko Kremenja, kao i da su ruske trupe odbile ukrajinske napade u pravcu Ploščanke (15 km severno od Kremenje), Červonopopovke (6 km severozapadno od Kremenje) i Žitlivke (8 km severno od Kremenja. Ukrajinski generalštab je izvestio da su ruske trupe granatirale Červonopopovku i Ploščanu, što ukazuje da su ukrajinske trupe zapravo napredovale u ova naselja - dodaje se u izveštaju ISW.

O opštem tempu ukrajinske kontraofanzive duž linije Svatovo-Kremina pojavilo se nekoliko različitih izveštaja, pa dok tako više ruskih izvora tvrdi da su ukrajinske kontraofanzivne operacije zastale u toj oblasti zbog nedostatka artiljerijske municije i nemogućnosti nabavke zaliha zbog lošeg vremena i problema sa energentima, drugi izvori, takođe iz Rusije, tvrde da je, naprotiv, situacija oko Kremine sve napetija i da se ukrajinske snage gomilaju severno kod Červonopopovke. Čečenski lider Ramzan Kadirov tvrdio je da snage čečenskog Ahmata Specnaza i trupe 2. armijskog korpusa separatističkog entiteta Luganske Narodne Republike (LNR) odlično napreduju u toj oblasti.

Sa druge strane su napori ruske vojske, piše ISW, dodajući da je trenutno cilj Kremlja da zauzme celu Donjecku oblast, jer je to teritorija koju je Rusija nelegalno anektirala i koju smatra "svojom". Tu se kao ključni grad pokazuje Bahmut, gde i jedna i druga strana odbijaju da odstupe još od maja.

Informer

Ruska vojska

- Ruske snage su nastavile da napreduju južno od Bahmuta, a snimci objavljeni između 28. i 29. novembra pokazuju kako ukrajinske trupe tvrde da su opkoljene od strane ruske vojske na istočnoj strani Kurdjumovke, oko 12 kilometara jugozapadno od Bahmuta. Ruski izvori su širili oprečne izveštaje o statusu kontrole nad Kurdjumovkom, pri čemu neki navode da ukrajinske trupe i dalje kontrolišu zapadnu polovinu naselja i da su borbe u toku, dok drugi pišu da su ruske trupe preuzele punu kontrolu i da su u procesu čišćenja ukrajinskih pozicija - piše u izveštaju ISW i dodaje da su oni uspeli da potvrde samo napredovanje Rusa u istočnom delu tog naselja.

Ukrajinski generalštab je izvestio da su ukrajinske trupe odbile pokušaje ruskih napada u blizini Bahmutske (10 kilometara severoistočno od Bahmuta) i Bilohorivke (20 kilometara severoistočno od Bahmuta). Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je, sa druge strane, da su ruske trupe u potpunosti zauzele Bilohorivku. I ruski i ukrajinski izvori su ukazali na to da su borci Vagner grupe, koja uglavnom uključuje mobilisane zatvorenike, i elementi 1. i 2. armijskog korpusa, odgovorni za operacije u oblasti Bahmuta.

Koje su opcije pred Ukrajinom?

Kako se zima približava, tip ofanzivnih operacija koje su ukrajinske snage uspešno izvodile u prethodnim mesecima postajaće sve izazovniji zbog loših vremenskih uslova, i logističkih komplikacija. Shodno tome, Ukrajina se u svojim zahtevima za pomoć saveznika uglavnom fokusira na sisteme za PVO i opremu za održavanje kao što su generatori. 

- Još jedna stvar na koju može uticati zima, odnosno kako hladnoća tako i promenjena konfiguracija terena, jesu linije snabdevanja. Ukoliko se u okviru neke operacije dogodi samo jedan prekid ili kašnjenje na nekoj od linija snabdevanja, to može imati domino efekat koji će poremetiti i ostale, a shodno tome oduzeti i mnogo više vremena i zbrkati redosled kojim jedinice dobijaju gorivo, municiju, vodu i opremu - stoji u analizi.