10.01.2023.

10:08

Foto:

Planeta

OPA! ŠVEDSKA ODUSTAJE OD NATO?! Skandinavska država u nemogućoj misiji, Erdogan "zacepio", Stokholm ovo prosto ne može i neće da ispuni!

Švedska bi mogla da odustane od članstva u NATO. Premijer te zemlje Ulf Kristerson izjavio je da je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan postavio nemoguće zahteve, koje Stokholm prosto ne može i neće da ispuni. Budući da bez odobrenja svih 30 članica Alijanse Švedska ne može da uđe u taj savez, nordijska zemlja bi ipak mogla da na kraju ostane vojno neutralna.

Turska na potezu

Kristerson se na bezbednosnoj konferenciji u nedelju požalio da su zahtevi Ankare neispunjivi.

- Turska je potvrdila da je Švedska uradila ono što je obećala, ali je takođe rekla da hoće i stvari koje ne možemo, koje ne želimo da damo - kazao je Kristerson.

On je dodao da će Ankara na kraju ipak morati da donese odluku, samo ne zna kad.

- Ishod zavisi kako od unutrašnje politike Turske, tako i od "švedskog kapaciteta da pokaže ozbiljnost" - citirao je Kristerson ono što turski zvaničnici stalno govore kad je reč o prijemu Švedske u NATO.

Finska neće u NATO bez suseda

Švedski problem mogao bi da utiče i na prijem Finske u NATO. Ta zemlja je zajedno sa Švedskom podnela zahtev za članstvo i ne želi da se odrekne svoje višedecenijske vojne neutralnosti bez svog suseda.
- Finskoj se ne žuri da uđe u NATO toliko da ne može da sačeka da Švedska dobije zeleno svetlo - kazao je finski ministar spoljnih poslova Peka Havisto.

Naime, Turska, koja pored Mađarske jedina još nije zvanično odobrila prijem Švedske u Alijansu, tražila je od vlade u Stokholmu da sarađuje sa Ankarom u "borbi protiv terorizma". Turci su zahtevali da Švedska prekine da podržava Radničku partiju Kurdistana (PKK), koju je Ankara označila kao terorističku, te da im isporuči sve pripadnike te organizacije koji se nalaze u toj skandinavskoj zemlji. Osim toga, Turska je tražila da joj Šveđani isporuče i sve sledbenike imama Fetulaha Gulena, kojeg Erdogan smatra glavnim organizatorom neuspelog puča 2016.

Ankara je u junu saopštila da je od Švedske dobila šta je htela, uključujući i saradnju u borbi protiv terorizma. Međutim, vrhovni sud u Stokholmu u decembru je obustavio ekstradiciju Bulenta Kenesa, bivšeg glavnog urednika lista "Zaman", koji je posle neuspelog puča i zatvaranja tih novina dobio politički azil u Švedskoj. Sud je naveo da izručenje Kenesa nije moguće jer ono za šta je optužen nije kažnjivo prema švedskim zakonima, te je zaključio da bi kod kuće bio politički gonjen. Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu tada je oštro kritikovao Stokholm, ističući da Švedska nije uradila ništa konkretno po pitanju izručenja terorista i zamrzavanja njihove imovine.

Informer

Švedska vojska

Građani za zakone

Vlada premijera Kristersona tako se našla u problemu jer da bi Švedska postala članica NATO mora da ispuni turske zahteve, koji se zapravo kose sa nacionalnim zakonima. Vlasti u Stokholmu našle su se i pod pritiskom sopstvenih stanovnika, koji bi se radije odrekli članstva u NATO nego prekršili sopstvene zakone. Prema poslednjem istraživanju javnog mnjenja, čak 79 odsto Šveđana kaže da se treba držati zakona u pogledu turskih zahteva, dok samo deset procenata misli da bi zemlji trebalo da bude prioritet pristupanje NATO što je pre moguće.

Američka vojska uskoro u Švedskoj

S obzirom na to što će se ulazak Švedske u NATO u najmanju ruku odužiti, ta zemlja je sa Amerikom započela razgovore o sporazumu o saradnji u oblasti odbrane.
- Sporazum će stvoriti pravni okvir za prisustvo američkih snaga u Švedskoj i omogućiti bližu bilateralnu saradnju od one koju omogućava članstvo u NATO. Sjedinjene Države su najvažniji bezbednosni i odbrambeni partner Švedske bilateralno, ali i unutar NATO - navedeno je u saopštenju švedske vlade.