05.04.2023.

15:06

Foto: Reuters

Planeta

OVO ĆE BITI BOLNO! Stravične prognoze direktora NAJVEĆE američke banke, nismo spremni za ONO ŠTO DOLAZI!

Propast Banke Silicijumske doline i Kredi Svis značajno su promenila očekivanja tržišta, cene obveznica su skočile, berza je u padu, a šanse tržišta za recesiju su porasle, napisao je Dajmon u godišnjem pismu deoničarima „Džej-Pi Morgan Čejsa“.

- Iako nije nalik onoj iz 2008. godine, nije jasno kada će se trenutna kriza završiti. Ona je izazvala veliku nervozu i paniku na tržištu i sigurno će rezultirati stezanjem finansijskih uslova u bankama, a i drugi zajmodavci će postati konzervativniji. Ipak, nejasno je da li će ovi poremećaji usporiti potrošnju. Mada su više kamate, posebno kod hipoteka, redukovale prodaju i cene nekretnina, ne treba zaboraviti da potrošnja pokreće više od 65 odsto američke ekonomije - navodi Dajmon.

Trenutna kriza još nije završena, a i kada bude, godinama ćemo osećati njene posledice, ističe Dajmon, govoreći o velikoj krizi tokom koje su propale neke velike američke banke, poput Banke Silicijumske doline (SVB), dok su neke evropske došle u veliku krizu poverilaca, kao što je Kredi Svis.

Tako su, posle masovnog povlačenja depozita, SVB i Signačer banka propale, dok se „First ripablik“ banka spasla tako što je dobila pojas za spasavanje od banaka sa Vol strita težak 30 milijardi dolara. „Zaraza“ se proširila i u Evropu, gde je na meti bila Kredi Svis banka, pa ju je preuzela rivalska UBS banka, uz posredovanje centralne banke Švajcarske.

Dajmon poziva na strožu finansijsku regulaciju, kako bi se izbegli slični scenariji i sprečila bezrazložna panika.

- Bilo koja kriza koja narušava poverenje Amerikanaca u banke, nanosi štetu svim bankama - podvlači on.

Prema njegovom mišljenju, investitori i analitičari smatraju da u ovakvim situacijama velike banke, koje su „prevelike da bi propale“, izvlače korist iz kriza, pa je naveo da „Džej-Pi Morgan“ želi da ojača manje banke u korist celog finansijskog sistema.