08.04.2023.

18:06

Foto:

Planeta

RAK ĆE ZA 10 GODINA BITI PROŠLOST! Farmaceutske kompanije objavile ohrabravajuće vesti! Vakcine protiv karcinoma i bolesti srca stižu do 2030. godine

Jedna vodeća farmaceutska kompanija uverena je da će lekovi za rak, kardiovaskularne i autoimune bolesti i druga stanja biti gotovi do 2030. godine.

Studije o ovim vakcinama takođe obećavaju, a neki istraživači kažu da je napredak koji bi inače trajao 15 godina postignut za 12 do 18 meseci zahvaljujući uspehu vakcine protiv kovid-19, piše Gardijan.

„Imaćemo tu vakcinu i spasićemo stotine hiljada, ako ne i milione života“

dr. Pol Barton, glavni medicinski direktor farmaceutske kompanije Moderna, rekao je da veruje da će njegova kompanija moći da ponudi takve tretmane za "svaku vrstu bolesti" za samo pet godina. Moderna je napravila uspešnu vakcinu protiv korona virusa i razvija vakcine protiv raka za različite vrste tumora.

Informer

- Imaćemo tu vakcinu i biće veoma efikasna i spasiće stotine hiljada, ako ne i milione života. Mislim da ćemo moći da ponudimo personalizovane vakcine protiv mnogo različitih vrsta tumora - rekao je Barton.

On je takođe rekao da bi više respiratornih infekcija mogle biti pokrivene jednim injekcijom - štiteći ranjive ljude od Covida, gripa i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV) - dok bi terapije mRNA mogle biti dostupne za retke bolesti za koje trenutno nema lekova. Terapije zasnovane na mRNA rade tako što uče ćelije kako da naprave protein koji pokreće imuni odgovor tela na bolest.

Ubrzani napredak mogao bi biti izgubljen ako se nivo ulaganja ne održi

- Mislim da ćemo imati terapije zasnovane na mRNK za retke bolesti koje se ranije nisu lečile, i mislim da ćemo se za 10 godina približiti svetu u kojem možete zapravo identifikovati genetski uzrok bolesti. i popravi ga relativno lako koristeći tehnologiju zasnovanu na mRNA - objašnjava Burton...

Ali naučnici upozoravaju da će ubrzani napredak u protekle tri godine biti uzaludan ako se ne održi visok nivo investicija.

Molekul mRNA daje instrukcije ćelijama da prave proteine. Ubrizgavanjem sintetičkog oblika, ćelije mogu stvoriti proteine koji su potrebni našem imunološkom sistemu. Vakcina protiv raka zasnovana na mRNK bi upozorila imuni sistem na rak koji već raste u telu pacijenta, tako da može da ga napadne i uništi, a da ne uništi zdrave ćelije.

Ovo uključuje identifikaciju fragmenata proteina na površini ćelija raka koji nisu prisutni na zdravim ćelijama - i za koje je najverovatnije da će pokrenuti imuni odgovor - a zatim stvaranje delova mRNK koji će uputiti telo kako da ih proizvede.

Impresivna tehnologija

Prvo, lekari uzimaju biopsiju tumora pacijenta i šalju ga u laboratoriju, gde se njegov genetski materijal sekvencira kako bi se identifikovale mutacije koje nisu prisutne u zdravim ćelijama.

Algoritam mašinskog učenja zatim identifikuje koje su od ovih mutacija odgovorne za rast raka. Vremenom, takođe saznaje koji delovi abnormalnih proteina kodiranih ovim mutacijama će najverovatnije izazvati imuni odgovor. mRNA za najperspektivnije antigene se zatim proizvode i pakuju u personalizovanu vakcinu.

- Mislim da smo poslednjih meseci naučili da mRNA nije samo za infektivne bolesti ili samo za kovid. Može se primeniti na sve vrste bolesti; maligne bolesti, zarazne bolesti, kardiovaskularne, autoimune i retke bolesti... Imamo studije u svim ovim oblastima i sve su veoma obećavajuće -  rekao je Barton za Gardijan.

„Pandemija je ubrzala razvoj ove tehnologije“

Moderna je u januaru objavila rezultate ispitivanja u kasnoj fazi svoje eksperimentalne RSV mRNA vakcine, sugerišući da je bila 83,7% efikasna u prevenciji najmanje dva simptoma, kao što su kašalj i groznica, kod odraslih starijih od 60 godina. Na osnovu ovih podataka, američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je oznaku terapije vakcinom za proboj, što znači da će njena regulatorna revizija biti ubrzana.

U februaru je FDA dodelila istu oznaku Moderninoj personalizovanoj vakcini protiv raka, na osnovu nedavnih rezultata kod pacijenata sa rakom kože melanoma.

„Mislim da je pandemija ubrzala razvoj ove tehnologije. Takođe nam je omogućila da povećamo proizvodnju, tako da smo izuzetno dobri u brzoj proizvodnji velikih količina vakcina“, objasnio je Barton.

Šta Pfizer radi?

Pfizer je takođe započeo klinička ispitivanja u kasnoj fazi vakcine protiv gripa zasnovane na mRNA i radi sa BioNTech-om na ciljanju drugih zaraznih bolesti, uključujući herpes zoster.

- Učenje iz procesa razvoja vakcine protiv covid-19 ubrzalo je naš sveukupni pristup istraživanju i razvoju mRNK. Za samo godinu dana stekli smo decenijsko znanje - rekao je portparol kompanije Pfizer.