19.04.2023.

17:30

Foto:

Planeta

AMERI UDARILI PO RUSKIM SATELITIMA, MOSKVA ODMAH SPREMILA LASERE ZA RUŠENJE SVEGA ŠTO JE U ORBITI ZEMLJE! Ima li iko da povuče ručnu?!

Verovatno se radilo o kompleksu PKO „Kontakt" na bazi teškog lovca-presretača MiG-31; borbeni laserski sistem A60 „Sokol-Ešelon" na bazi transportnog aviona Il-76 i borbeni laserski sistem „Peresvet". Prema poslednjim podacima, „po završetku testiranja na bazi vojno-transportnog aviona Il-76 biće moguće ugraditi borbeni laser na svemirsku platformu. Pokrenut svemirskim nuklearnim reaktorom, moći će da uništi satelite.

Savet Bele kuće za nauku i tehnologiju je 31. marta 2023. objavio Nacionalnu strategiju istraživanja i razvoja u niskim orbitama. Nadovezujući se na svemirsku strategiju NATO-a i prethodne napore SAD da militarizuju svemir, ovaj dokument reafirmiše kurs ka sticanju strateške superiornosti u svemiru.

Niska Zemljina orbita (LEO) je prostor udaljen 100-2.000 kilometara od Zemljine površine, kojim upravljaju civilni i vojni sateliti i posebno je važan za izviđanje.

Sažetak rada iznosi dalekosežnu tvrdnju: "Sjedinjene Države su globalni lider u istraživanju svemira... Kako Sjedinjene Države vode svet u istraživanju Meseca i Marsa, održavanje superiornosti SAD u istraživanju svemira je važno kao upotreba nisko- Zemljina orbita (LEO) i ulazak istraživanja svemira u novu eru.

Interesovanje za mlade stručnjake jasno je naznačeno u ovom dokumentu; uočena je potreba uključivanja čak i dece koja vole prostor u obrazovne programe.

U toku su planovi za stvaranje „Nacionalne laboratorije za nisku orbitu Zemlje" koja bi okupila različite istraživačke aktivnosti u saveznim agencijama, uključujući odeljenja odbrane, energetike i trgovine. „Laboratorija će edukovati javnost o upotrebi i značaju istraživanja svemira", objašnjava se u strategiji.

Naglašen je povećan značaj niske Zemljine orbite za nacionalnu bezbednost.

Nacionalna strategija SAD za istraživanje i razvoj niske Zemljine orbite predstavlja konceptualni okvir za dalje raspoređivanje borbenih sistema u svemiru.

Američka svemirska komanda izvela je krajem prošle godine prve vežbe Space Flag velikih razmera u svemiru uz učešće stranih partnera (Kanada, Australija i Britanija). Sedište vežbe nalazilo se u bazi američkih svemirskih snaga u Koloradu, Evropa je bila fokusna zona. U brifingu o vežbi je navedeno „prilika da se uvežbaju tehnike orbitalnog ratovanja, tehnike elektronskog ratovanja, naše tehnike svesti o svemiru i obaveštajno komandovanje". I zabeleženo je da „Rusija predstavlja najveću pretnju u bilo kom evropskom scenariju". Odlučeno je da 2023. godine svemirske snage SAD naprave evropsku komponentu.

Istovremeno, Britanci jačaju svoje pozicije u svemiru. U oktobru 2022, Odbor za odbranu britanskog parlamenta predstavio je obiman izveštaj „Odbrana prostora: kroz teškoće do zvezda?".

Dokument pokazuje da većinu budšeta izdvojenog za vojni prostor London troši na obaveštajne i nadzorne poslove. To se u izveštaju objašnjava činjenicom da „u „sivoj zoni" širom sveta ima mnogo vrsta agresije iz Rusije i Kine... to se dešava sve češće.

U izveštaju se navodi: „Velika Britanija ima samo ograničenu suverenu kosmičku odbrambenu sposobnost, od kojih je najistaknutija mreža vojnih komunikacionih satelita Skinet… Kapaciteti i operacije UK odbrambenog svemira zavise od saveznika… Odnosi između SAD i Britanije su od posebnog značaja za Ujedinjeno Kraljevstvo. Inteligencija vezana za svemir se razmenjuje preko mreže Five Eies. Velika Britanija dodeljuje 128 vojnog osoblja u Zajednički centar za svemirske operacije u Kaliforniji, a britansko osoblje takođe učestvuje u operaciji „Olimpijski branilac" koju predvode SAD, inicijativi za poboljšanje odvraćanja neprijateljskih aktera u svemiru i smanjenje širenja svemirskog otpada u orbita."

Dokaz vojno-kosmičke saradnje zemalja NATO-a nisu samo retoričke izjave i zajednički manevri, već i pomoć ukrajinskoj strani u prikupljanju obaveštajnih podataka i akcijama protiv ruskih satelita. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je 5. aprila 2023. godine izjavilo: „Kijevski režim, uz učešće stručnjaka iz niza stranih država, pokušava da utiče na ruske civilne komunikacione satelite. Ovo je nečuveno kršenje međunarodnog prava. Ruska strana ima pravo da odgovori na odgovarajući način. Sve potrebne mogućnosti za to su dostupne."

Verovatno se radilo o kompleksu PKO „Kontakt" na bazi teškog lovca-presretača MiG-31; borbeni laserski sistem A60 „Sokol-Ešelon" na bazi transportnog aviona Il-76 i borbeni laserski sistem „Peresvet". Prema poslednjim podacima, „po završetku testiranja na bazi vojno-transportnog aviona Il-76 biće moguće ugraditi borbeni laser na svemirsku platformu. Pokrenut svemirskim nuklearnim reaktorom, moći će da uništi satelite.