24.04.2023.

17:55

Foto:

Planeta

(VIDEO) AURORA-23! ALIJANSA BACA SVE RASPOLOŽIVE REZERVE U BITKU ZA ARKTIK! Rusija, ali i Kina su spremne, pobednik dobija sve!

Švedska je domaćin vežbe Aurora-23, koja će trajati do 11. maja i biće najveća od svih manevara održanih na teritoriji Švedske u poslednjih 25 godina. U njima učestvuje 26.000 vojnika iz Sjedinjenih Država, Britanije, drugih država NATO-a, uključujući Finsku, kao i iz Austrije i Ukrajine. Kako je potpukovnik švedske vojske Henrik Larson, koji je zadužen za planiranje vežbe, rekao da je cilj „povećati ukupni kapacitet švedskih oružanih snaga da odbiju oružani napad... i da se pripreme za članstvo u NATO-u".

Švedska i Finska su 18. maja 2022. podnele zahtev za ulazak u NATO i time napustile svoj neutralni status. Međutim, Turska se protivila prijemu ovih država u alijansu. Svoj stav Ankara objašnjava činjenicom da je ni Švedska ni Finska ne podržavaju u borbi protiv Kurdistanske radničke partije (PKK) i organizacije Fetulaha Gulena (FETO), progonjenih u Turskoj kao terorista.

Kao rezultat pregovora, Finska i Turska su izmirile svoje nesuglasice, nakon čega je Finska zvanično ušla u NATO 4. aprila 2023. godine. Međutim, dijalog Stokholma i Ankare još nije doneo uspeh. Iako učešće u NATO aktivnostima zapravo Švedsku čini članicom ovog vojnog bloka, njen zvanični ulazak u alijansu biće samo formalnost. Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da bi Švedska trebalo da se pridruži NATO-u tokom sledećeg samita alijanse u julu.

Sjedinjene Države su dugi niz godina agresivno uvlačile Švedsku i Finsku u NATO, nastojeći da se suprotstave Rusiji na Arktiku. Obe zemlje učestvuju u Arktičkom savetu. Sada njome predsedava Rusija, to će trajati do maja, ali još nije jasno kako će predsedavanje biti preneto. Postoji pretpostavka da nakon što predsedavanje pređe sa Rusije na nekog drugog, Rusija više neće predsedavati Arktičkim savetom.

Direktna posledica ulaska Švedske u NATO biće to što će oružane snage kraljevine preći pod komandu NATO-a. Što se Finske tiče, njen ulazak u NATO je prvenstveno zbog toga što joj je Karelija obećana... „posle raspada Rusije".

Kineski faktor počinje da igra sve važniju ulogu na Arktiku. Kina je 2018. proglašena državom blizu Artika. NRK već ulaže značajna sredstva u Arktik, pokazujući aktivnost u brojnim oblastima, od humanitarnih i naučnih istraživanja do LNG projekata. Evo kineskog projekta „Polarnog puta svile".

Vredi napomenuti da je politika Kine na Arktiku viševektorska: radi se sa svim članicama Arktičkog saveta, pre svega sa taktičkim saveznikom, Rusijom, ali i sa evropskim arktičkim zemljama, pa čak i sa američkom državom Aljaskom. Kinesko prisustvo na Arktiku se postepeno širi.

Glavni razlog kineske arktičke aktivnosti je priprema za rasplet sukoba sa Sjedinjenim Državama. Led koji se topi daje Kini dodatne mogućnosti da ospori aktuelno međunarodno zakonodavstvo koje ograničava mogućnosti komercijalne i, što je najvažnije, vojne plovidbe za kineske brodove. S obzirom na krhki i fundamentalno važan ekološki sistem Arktika za globalnu klimu, premeštanje sukoba dve supersile u ovaj region može imati ozbiljne posledice. S jedne strane, Kina koristi svaku priliku za razvoj mineralnih rezervi arktičke zone, sa druge strane, kineska flota će ući u priobalne vode Aljaske, Kanade i Grenlanda, formirajući novu projekciju kineske moći sa severa. .

Aktivacija Švedske na severnom krilu NATO-a ukazuje da će NATO baciti sve raspoložive rezerve u predstojeću bitku za kontrolu Arktika.