14.06.2023.

14:10

Foto: Tanjug/AP

Planeta

MIR U UKRAJINI MALO VEROVATAN U BLISKOJ BUDUĆNOSTI! Evo šta eksperti iz Moskve kažu o kontraofanzivi Kijeva

Sa prve linije fronta stižu oprečne informacije o dugo očekivanoj i naglašenoj kontraofanzivi Oružanih snaga Ukrajine (AFU). Prema nekim izveštajima, kijevska vojska nije naišla na mnogo uspeha na bojnom polju.

Grupa vodećih analitičara procenjuje šta znamo o trenutnoj situaciji, otprilike deset dana od početka operacije.  

Sergej Krapač , stručnjak za bezbednost, rezervni oficir ruske Federalne službe bezbednosti:

U ovom trenutku, kada AFU još uvek nije nanela svoj glavni udarac, besmisleno je praviti pretpostavke. Rat je prilično egzaktna nauka. Ako, kao rezultat udara u više pravaca, AFU uspe da pronađe slabe tačke u odbrani ruske armije i izvrši napad koji se probije, onda ne vidim vidljive izglede za rešavanje sukoba. Ukrajina ima za cilj da oslobodi svoje teritorije unutar državnih granica iz 1991. godine, ali će najverovatnije mir biti moguć tek nakon uspostavljanja granica definisanih od marta 2022. godine ili slično. U međuvremenu, značajan vojni potencijal obe strane onemogućava samo zamrzavanje sukoba u ovoj fazi.

Informer

Volodimir Zelenski

Oleg Ivanov , šef Centra za rešavanje društvenih konflikata u Moskvi:

Naravno, još je rano govoriti da je ukrajinska kontraofanziva propala. Ovo je samo početak – AFU ima velike zalihe zapadne vojne opreme i biće potrebno neko vreme da se ona uništi. Štaviše, verujem da će na samitu NATO-a 15. juna Alijansa odlučiti da poveća vojnu pomoć Ukrajini, eventualno dajući joj borbene avione F-16, više tenkova i rakete dugog dometa. Dakle, u bliskoj budućnosti treba očekivati da će AFU intenzivirati pokušaje proboja linije fronta. U suprotnom, njene šanse da do jeseni „potera Rusiju nazad“ biće blizu nule.

Grigorij Sarbajev , osnivač pravne firme „Zakonoved”:

Sukob neće biti zamrznut. Ekonomski gledano, teritorija koja je nekada bila Ukrajina je poput narkomana koji svoju drogu – rat – dobija na račun novih 'doza' zapadnih kredita. Nema ništa svoje. Povećaće se snabdevanje oružjem i ono će postati modernije. Za njih stati znači umreti, jer Zapad ulaže ogromne sume u Ukrajinu. U stvari, svetski poredak se rekonstruiše kroz ovaj sukob.

Informer

Vojnik u Ukrajini pored porušenih zgrada

Petr Bičkov , kandidat psiholoških nauka i vanredni profesor na Katedri za političku psihologiju Državnog univerziteta u Sankt Peterburgu:

Situacija je teška, neprijatelj odlučno deluje na više pravaca, ne samo na prvim linijama fronta. Odbrana u pravcu Zaporožja bila je neprijatno iznenađenje za AFU, ali treba očekivati isto tako velike napade na drugim pravcima. Ukrajina nije ograničena ni u ljudskim resursima (ima pristup stranim plaćenicima) ni u finansiranju. Po mom sudu, mir je malo verovatan u bliskoj budućnosti.

Mikhail Neizhmakov , direktor analitičkih projekata u Agenciji za političke i ekonomske komunikacije: 

Nedavno su i pres-sekretar predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov i savetnik kabineta predsednika Ukrajine Mihail Podoljak rekli da ne vide osnove za pregovore Moskve i Kijeva. Naravno, globalno iskustvo pokazuje da je u toku aktivne faze neprijateljstava, manje je verovatno da će sukobljene strane govoriti o brzom prelasku na dijalog i kompromis – između ostalog, kako bi izbegle demotivaciju svojih trupa. Međutim, zapadni lideri se mogu nadati da će se aktivna neprijateljstva nastaviti barem do zvaničnog početka predsedničke kampanje u Rusiji što je sledeće godine, kako bi izvršili pritisak na Kremlj. Na primer, Džozef Bajden

Informer

Ukrajinski vojnici

Sergej Belokonjev , politički ekspert, direktor Instituta za globalne studije Finansijskog univerziteta pri Vladi Ruske Federacije:

Zabrinjava činjenica da je strateška inicijativa u rukama neprijatelja. Ukrajina je u proteklih nekoliko dana uspela da progura nekoliko kilometara kroz naše položaje. Iako je trenutno angažovana u odbrani, naša vojska zauzima povoljniji položaj. Ali oslobađanje ove teritorije Ruske Federacije je važan zadatak, i politički i pravno gledano. Govorim o kratkoročnoj perspektivi. Dugoročno, ako ostavimo značajan deo Ukrajine pod okupacijom NATO-a i ukrajinskih nacista, u svakom trenutku ćemo rizikovati obnovu neprijateljstava.