20.06.2023.

08:59

Foto: AP/Printskrin video

Planeta

ŠTA ĆE OSTATI OD UKRAJINE?! RUSI SLAMAJU KONTRAOFANZIVU, PANIKA U SAD! Američki biznismen saopštio građanima tešku istinu!

- Svakog dana postaje jasno da ukrajinska kontraofanziva ne postiže nijedan od prvobitno postavljenih ciljeva. Podsetimo, Bajdenova administracija se kladila da će kontraofanziva poništiti ruske teritorijalne dobiti, preseći kopneni most ka Krimu i primorati Rusiju za pregovarački sto. Gotovo je sigurno da se to neće dogoditi. Naprotiv, verovatniji je zastoj, ili čak da će Rusija zauzeti više teritorije i pobediti u ratu - piše Saks u svom blogu.

On smatra da predsednik SAD u ovoj situaciji ima dve opcije: „Ili eskalirati, ili priznati poraz“.

- Pripremajući se za samit NATO-a u Viljnusu, Blinken je izneo predlog da se Ukrajini dodeli „izraelski status“. To znači višegodišnje bezbednosne garancije, uključujući oružje, municiju i novac, koje će trajati čak i ako Bajden izgubi na sledećim izborima. Ovo nije ono šta američki narod želi. Mnogi Amerikanci su podržali više od 100 milijardi dolara u aproprijacijama za Ukrajinu, verujući da je to jednokratni dogovor da se preokrene ruska teritorijalna dobit. Da im je rečeno da je to osnova za godišnja izdvajanja u novom "Večnom ratu", više bi voleli alternativu, pogotovo kada bi znali da je dostupna - smatra biznismen.

On podseća da je predsednik Ruske Federacije pokazao dokument koji je dogovoren sa Ukrajinom u proleće 2022. godine u Istanbulu, dokument koji predviđa da će se „Rusija povući na predratne linije ako Ukrajina pristane da ne uđe u NATO“.

- Ovaj dokument još nije javno objavljen, ali niko ozbiljno ne osporava njegovo postojanje. Jedini spor je oko toga šta se dogodilo posle; Ukrajina (prema Rojtersu) tvrdi da je dogovor propao. Međutim, postojanje dogovora zasnovanog na neutralnosti Ukrajine u skladu je sa prethodnim komentarima bivšeg premijera Izraela Naftalija Beneta, koji je rekao da je sporazum ostvariv, ali da ga je Zapad odbacio - rekao je Saks.

Ekspert podseća da je jedan od krivaca za neuspeh dogovora bivši britanski premijer Boris Džonson, koji je tada hitno stigao u Kijev.

Saks se obratio Amerikancima, napominjući da je nekima možda teško da poveruju da je realnost na terenu u suprotnosti sa izveštavanjem mejnstrim medija.

- Ali vredi podsetiti da je američka javnost već dve decenije uveravana da pobeđujemo u Avganistanu. Svi ovi izveštaji su se ispostavili kao laži kada se avganistanska vojska koju smo navodno „podržavali“ srušila u roku od nekoliko nedelja. U ovom trenutku, mediji su prestali da izveštavaju o Avganistanu, kao i o Iraku, umesto da bilo koga pozivaju na odgovornost. Nažalost, čini se da idemo ka istom rezultatu u Ukrajini. Pitanje je samo kada i koliko dugo će Bajden moći da vodi proksi rat koji se lako mogao izbeći - zaključuje Saks.