25.06.2023.

07:15

Foto: printscreen

Planeta

ZAŠTO, ČEMU TOLIKA PREDSTAVA! AMERI ČETIRI DANA KRILI ŠTA SE DOGODILO SA TITANOM! Sumnjivo ponašanje Vašingtona u slučaju nestale podmornice!!

On pita zašto je organizovana multimilionska potraga za nestalima, koju je čitav svet pratio, kad se znalo šta se dogodilo sa podmornicom.

Registrovali imploziju

Bogataši Šahzada Davud (48) i njegov sin Sulejman Davud (19), Hamiš Harding (58), Pol-Anri Nargeole (77) i Stokton Raš (61), inače izvršni direktor kompanije "Oušengejt ekspedišens", u čijem je podmornica vlasništvu, zaronili su u "Titanu" u nedelju u osam sati ujutru po lokalnom vremenu. Sat i 45 minuta kasnije podmornica je izgubljena, a nekoliko sati kasnije implodirala je pod pritiskom od oko 380 bara, što je 380 puta jača sila od uobičajenog pritiska.

Američka mornarica to je registrovala. Ona širom obale SAD ima sistem za detektovanje podvodnih zvukova, koji služi za rano upozoravanje na neprijateljske podmornice. Taj sistem je u funkciji od pedesetih godina prošlog veka i dan-danas je u upotrebi.

- Američka mornarica detektovala je akustičnu anomaliju podudarnu sa implozijom ili eksplozijom u blizini mesta gde se nalazila podmornica 'Titan' nekoliko sati nakon što je izgubljen kontakt sa njom. Iako nije bilo sigurno da je u pitanju zvuk implozije podmornice, informacija je prosleđena američkoj obalskoj straži kako bi pomogla u operaciji potrage - rekao je jedan visoki mornarički oficir za američke medije.

Da je američka mornarica znala šta se dešava, ali je uprkos tome nastavila da daje lažnu nadu porodicama stradalih i celom svetu, koji je sa velikom pažnjom pratio potragu, potvrdio je i režiser Džejms Kameron. On kaže da je sam znao šta se dešava.

- Poslao sam mejl svima koje poznajem i rekao im da smo izgubili neke prijatelje. Podmornica je implodirala. Sada se raskomadana nalazi na dnu. Poslao sam to u ponedeljak ujutru - rekao je Kameron.

Predstava za javnost

On dodaje da je znao da se olupina podmornice nalazi tačno ispod njene poslednje poznate pozicije, baš tamo gde je i nađena.

- Uprkos tome, organizovana je multimilionska potraga, koja je izgledala kao šarada i košmar za porodice stradalih. Ljudi su trčali naokolo, pričali o nekom lupanju pod morem, o zalihama kiseonika i o gomili koječega drugog - bio je besan Kameron.

Podsetimo, američka obalska straža saopštila je u četvrtak uveče da je kanadski podvodni robot "odisej" pronašao repni deo "Titana" na dnu okeana na dubini od oko 3.600 metara i otprilike 200 metara od potonulog "Titanika". Kasnije su nađena još četiri dela. Kako je rečeno, dubokomorska vozila nastaviće da rade na mestu olupine radi prikupljanja dodatnih podataka, a vreme nastavka operacije nije određeno. Učesnici potrage, međutim, priznaju da je zbog dubine na kojoj se olupina nalazi i složenosti rada na njoj verovatnoća pronalaska ostataka mrtvih skoro nikakva.

Spasilačka misija koštala bar 6,5 miliona dolara

Misija spasavanja podmornice sa petoricom bogataša koštala je najmanje 6,5 miliona dolara, okvirna je procena eksperata. U njoj su učestvovali avioni, brodovi, podvodna mehanizacija, robotizovane podmornice, roboti i stotine ljudi. Svi oni pokušali su da u što kraćem roku pronađu nestale, ne znajući da su oni mrtvi.