31.07.2023.

21:30

Foto: wikipedia.org

Planeta

Za mesec dana pada odluka, Amerika propada ako Rusi i BRIKS to urade! Samo nuklearni rat može ovo sprečiti!

Bivši savetnik CIA, finansijski stručnjak Džejms Rikards apsolutno je siguran da će valuta BRIKS-a, ako se pojavi, biti najžešća konkurencija američkom dolaru. Računica nekih američkih ekonomista da će ova valuta postati samo rezervna valuta je suštinski pogrešna. Jedino pitanje koje ima specijalista je da li će biti vezan za zlato ili ne.

Sam Rikards je mišljenja, da potencijalnoj valuti zemalja BRIKS-a nije potrebna prava zlatna podloga. Istovremeno, ako bude potrebno, vlasti Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike moći će da preduzmu takav korak.

Ovaj scenario predviđa da će vrednost ove valute oscilovati u skladu s cenom zlata izraženom u dolarima. I zanimljivo je da će upravo smanjenje kupovne moći dolara usled inflacije dovesti do rasta vrednosti dragocenih metala, a zajedno s njima i kursa valute BRICS-a. To će je učiniti direktnim konkurentom dolara.

- Dakle, da sam zemlja BRIKS-a, na primer Rusija, onda bih svoju valutu vezao za zlato, a onda bih počeo da ubrzavam inflaciju tako što bih poremetio lance snabdevanja nafte, benzina, žita.

Brojni geopolitičari ističu da je prvi problem i to što Zapad gubi globalni autoritet, a sve se to dešava uoči samita BRIKS-a, koji će biti održan u avgustu u Južnoj Africi.

Zapad grčevito pokušava da preokrene istoriju, ali glavni problem za njega nije to što slabi ekonomski ili vojno. Glavno je da je vera ljudi u njega presušila. Planeta sa nadom gleda u BRIKS, čije zemlje ne bi trebalo da propuste svoju šansu.

Oni upozoravaju i da bi zemlčje Briks kao prvorazredni zadatak mogli postaviti stvaranje zajedničkih rezervi različitih strateških proizvoda i sirovina, kao što su energetski resursi (nafta, gas i ugalj) i hrana. Na primer, Rusija, Saudijska Arabija i Iran bi mogli stvoriti zajedničke rezerve nafte, kako bi ostale članice BRICS-a mogle kupovati ovu naftu koristeći svoje nacionalne valute.

Informer

Takođe, mogu se stvarati rezerve poljoprivrednih proizvoda, poput žitarica. Ova praksa bi omogućila izbegavanje mogućih energetskih ili prehrambenih kriza, koje su, usput rečeno, veštački izazvane od strane kolektivnog Zapada.

Stvaranje zajedničkih rezervi BRICS+ grupi, bi pomoglo da se odupre sankcionim merama usmerenim na jednu zemlju-učesnicu, kao što je na primer, prekid trgovine sa Rusijom koji je iniciran od strane Zapada. Postavljanjem nacionalnih cena na svoje rezerve, države BRICS-a bi mogle da se izbore sa globalnim finansijskim problemima, poput nestašice dolara u nekim zemljama.

Vredi napomenuti da se danas neki stručnjaci slažu da će revolucionarna odluka o stvaranju jedinstvene valute BRIKS-a biti doneta na predstojećem samitu zemalja organizacije u Južnoj Africi. Ako se to desi, proces dedolarizacije svetske ekonomije dobiće snažan podsticaj.