04.08.2023.

15:22

Foto: printskrin You tube

Planeta

Šok tvrdnja ruskog kapetana: Napad dronom kod Novorosijska kontrolisan sa američkog satelita, evo i kako!

U noći sa četvrtka na petak, dve ukrajinske pomorske bespilotne letelice napale su ruske brodove kod pomorske baze Novorosijsk. Prema ruskom vojnom resoru, čamci bez posade su "vizuelno otkriveni i uništeni vatrom iz standardnog naoružanja ruskih brodova".

Gradonačelnik grada Novorosije Kravčenko je, obraćajući se posadama brodova "Olenegorski gornjak" i "Suvorovec", zahvalio što su "odmah reagovali i pomogli da se izbegnu posledice napada bespilotnih čamaca", a na mrežama se pojavio snimak pogođenog desantnog broda "Olenegorski gornjak" kojeg su odvukli u bazu u Novorosijsku.

Prema rečima vojnog stručnjaka, kapetana 1. klase u rezervi Vladimira Gundarova, u ovom slučaju nema sumnje da su Amerikanci bili direktno uključeni u ovu operaciju, pružajući Oružanim snagama Ukrajine satelitske komunikacije i obaveštajne podatke.   

- Kako se može kontrolisati takav morski dron? U svakom slučaju, operater mora da ima neku vrstu veze sa uređajem. Na primer, na takav uređaj se može instalirati radio prijemnik, operater ima radio predajnik koji prenosi signal, a uređaj ga prima. Druga opcija je kada kontrolni signali moraju da prođu ili kroz satelit ili kroz neku vrstu satelitskih repetitora - rekao je Gundarov za MK.

Informer

On pojašnjava da je bilo nemoguće poslati takve bespilotne letelice na tako velike udaljenosti koristeći samo radio kontrolu.

- U ovom slučaju, kontrolni signal bi mogao proći isključivo kroz satelit. A za ovo bi, kao što možete pretpostaviti, mogao da se koristi samo američki. Na primer, Starlink.

Gundarov upoređuje napad bespilotnim čamcima na Krim i Novorosijsk.

- Na Krimu je bilo moguće spustiti ovu napravu negde na prilazu mostu, što su najverovatnije i uradili. Tamo je bilo moguće koristiti radio signal za upravljanje, koji putuje 100-200 kilometara, i bilo je moguće skoro vizuelno posmatrati kretanje ovog aparata - navodi ruski kapetan i na kraju pojašnjava:

- Oružanim snagama Ukrajine je bio potreban ili satelit ili repetitor satelitskih komunikacija - američki strateški izviđački bespilotni uređaj  koje se redovno pojavljuje iznad neutralnih voda u Crnom moru.

Prema njegovoj proceni Ukrajinci su dronove poslali negde iz okoline Odese ili Očakova, a moguće i sa ušća Dunava u Crno more.

- U ovom slučaju, kada se takvi dronovi kontrolišu sa satelita, udaljenost za njih nije najvažnija. Ovde je glavna stvar odabrati bezbedan plovni put, gde neće odmah biti primećeni. To nisu mogli sami, ti je još jedan dokaz da su im Amerikanci pomogli.