14.08.2023.

23:15

Foto: Shutterstock/Reuters

Planeta

(VIDEO) Kina pravi laser za obaranje Maskovog Starlinka! Peking jasan, svi koji rade za vojsku SAD biće uništeni!

Podsetimo, kineske vojne stručnjake užasava to što Space X veoma blisko sarađuje sa Pentagonom i američkom mornaricom (US Navy). Njihove rakete Falcon 9 imaju i status "prefered mission resolver", što znači da Pentagon ima najviše poverenja u ovu kompaniju kada je u pitanju slanje vojnih satelita u orbitu.

Peking navodi i da "vojni teret" kompanija Space X  lansira iz vazduhoplovne baze Vandenberg AFB u Kaliforniji, a u okviru baze čak ima i svoj poseban kompleks, nazvan "Space Launch 4". Satelite koji se odavde lansiraju koriste agencije NRO, DIA, CISA i sam Pentagon. Kinezi tvrde i da je sa istog mesta lansiran i šesti satelit iz tajnog programa "Sentinel", a u pitanju nova generacija satelita sa mogućnošću skeniranja tla ili mora do dubine od 1,3 kilometara.

Kineska vojska takođe navodi da pojedini "Starlink" sateliti poseduju "jonske motore" (ion thrusters), kojima za kratko vreme mogu promeniti visinu ili orbitu, što ne bi bilo poželjno ako im je jedina namena slanje internet signala. Kinesko ministarstvo telekomunikacija smatra da je u pitanju i "ekonomski udar" na zemlju, te da "Starlink" ima ambicije da bude "jedini internet provajder za ceo svet".

Peking je očigledno odlučio da zaustavi Starlink i SpaceX, a sada je na pragu i oružja sa kpojim će to moći i da uradi! Uticajni kineski list South China Morning Post, pozivajući se na članak u kineskom naučnom časopisu Acta Optica Sinica, prenosi da je ostvaren ogroman napredak u poboljšanju performansi laserskih sistema visokih energija.

SCMP navodi da je lasersko oružje „preko potrebno vojnim snagama širom sveta" jer može „da pogodi brzinom svetlosti i ne zahteva skupu municiju".

Laser generiše visokoenergetski snop kroz proces stimulisane emisije u gasovitom ili kristalnom medijumu do stanja veće energije. Vraćajući se u osnovno stanje, ovi atomi ili molekuli emituju fotone, koji se koriste za stvaranje laserskog zraka. Pravac snopa se podešava pomoću ogledala ili sočiva, a sistem mora biti visokoprecizan, inače će snop odstupiti od željenog kursa.

Međutim, snop koji prolazi kroz vazduh zagreva gasove na koje nailazi, što stvara turbulentan tok. To može dovesti do raspršivanja zraka i smanjenja njegove preciznosti. Pored toga, zbog zagrevanja gasa, ogledala i sočiva mogu da se oštete. Sve ovo smanjuje efikasnost laserskog oružja.

Da bi se sve to izbeglo, zato Kinezi rade na sistemu hlađenja. Njihova tehnologija omogućava da se u potpunosti eliminiše štetna toplota koja neizežno nastaje. To, kako tvrde kineski naučnici, stvara uslove da se laserski snop „može održavati bezmalo beskonačno".

SCMP navodi da bi Kina mogla da koristi lasersko oružje za onesposobljavanje dronova, raketnih projektila i aviona. Istovremeno,  vojni naučnici sugerišu da Peking namerava da svoje superlasere koriste i protiv svemirskih satelita, poput Starlink kompaniije Ilona Maska SpaceX.

Lasersko oružje prave i Rusi i Amerikanci!!!