31.10.2023.

18:55

Foto: Printscreen/X

Planeta

Crveni alarm! Počeo je lov: U LA viču "ubij Jevreje", u Londonu devojčice zovu "smrdljivim Jevrejkama"

Ovo su primeri, piše Rojters, antisemitizma koji je snažno porastao širom sveta nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra i poslednjeg rata Izraela protiv islamističke grupe u Pojasu Gaze.

- Ovo je najstrašnije vreme za Jevreje od Drugog svetskog rata. Imali smo problema i ranije, ali stvari nikada nisu bile ovako loše u mom životu - rekao je Entoni Adler (62) ispred sinagoge u Golders Grinu, londonskom kvartu sa velika jevrejska zajednica.

Adler, koji vodi tri jevrejske škole, privremeno je zatvorio dve posle 7. oktobra zbog straha od napada na učenike i povećanog obezbeđenja oko sve tri škole. Ono čega se najviše plašimo je nasumični napad na našu zajednicu, naše porodice i našu decu“, rekao je Adler.

Informer

Protest u Londonu

Agresija na Jevreje opravdava se bombardovanjem Gaze

U zemljama u kojima su dostupni podaci policije i civilnog društva, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Francusku, Nemačku i Južnu Afriku, obrazac je veoma jasan: broj antisemitskih incidenata porastao je za neverovatnih nekoliko stotina procenata nakon 7. oktobra u poređenju sa isti period prošle godine.

Većina incidenata uključuje verbalno zlostavljanje, uvrede i pretnje na internetu, grafite, uništavanje jevrejske imovine, bilo prodavnica, preduzeća ili verskih objekata, i fizičke napade velikih razmera.

Počinioci verbalne ili fizičke agresije na Jevreje trenutno opravdavaju izraelsko bombardovanje Gaze i pogibiju hiljada Palestinaca, ali sve to je praćeno ustaljenim uvredama i izrazima koji su duboko ukorenjeni u dugoj istoriji antisemitizma.

Kakvo god da je njihovo mišljenje o tom sukobu, čak i ako je veoma kritično prema politici izraelske vlade, Jevreji se izjednačavaju sa Izraelom i ubijanjem palestinske dece“, rekla je politikolog Nona Majer iz francuskog udruženja CNCDH, koje prati ljudske pitanja prava.

Informer

Protest u Londonu

Besna rulja pretražila je aerodrom u potrazi za Jevrejima

Klima straha za mnoge Jevreje sada je gora nego tokom prethodnih antisemitskih epizoda povezanih sa eskalacijom nasilja na Bliskom istoku, delom zbog intenziteta sukoba u Gazi, ali i zbog traume od 7. oktobra kada potpuno je uništena ideja da je Izrael neprikosnoveno utočište i sklonište za Jevreje, objašnjava Majer.

Najstrašniji antisemitski incident dogodio se u ruskom regionu Dagestana kada je besna rulja tragala za Jevrejima u nedelju na aerodromu nakon što je sleteo let iz Tel Aviva. Inače, na letu iz Tel Aviva je, između ostalih, bio i muslimanski lekar, kardiohirurg, koji leči muslimansku decu u Tel Avivu i Jerusalimu kod izraelskih kardiohirurza koji ne mogu da dobiju dovoljno stručne medicinske pomoći u svojoj zemlji.

Rabin Aleksandar Boroda, predsednik Ruske federacije jevrejskih zajednica, rekao je da se antiizraelsko raspoloženje pretvorilo u otvorenu agresiju na ruske Jevreje.

Šneor Segal, glavni aškenaski rabin u Azerbejdžanu, tvrdi da će „antisemiti naći svaki izgovor, a trenutna situacija na Bliskom istoku je samo poslednja u nizu, da teroriše nas nekolicinu preostalih na Kavkazu“. "A šta oni misle, gde će nas proterati? U tu istu zemlju čije je postojanje za njih odvratno", rekao je rabin aludirajući na Izrael.

SAD i Evropa osudile su antisemitizam

Na Univerzitetu Kornel u državi Njujork pojačane su mere bezbednosti nakon poziva da se bombarduje teren jevrejskog studentskog udruženja. Drugi poznati američki univerziteti su takođe postali poprište pretnji studentima jevrejskog porekla i sve veće leglo antisemitizma, uključujući Harvard i Stanford.

U Johanesburgu su propalestinski demonstranti bijesno kidali fotografije izraelskih talaca u Gazi sa zidova sinagoge tokom šabatske verske službe. Odgovor zvaničnih vlasti na takve incidente varira od zemlje do zemlje.

U SAD i Evropi, vlasti su generalno brzo reagovale izražavajući podršku jevrejskoj zajednici, osuđujući antisemitizam i povećavajući bezbednost oko jevrejskih objekata. Nema najava daljih koraka. Izrael upozorava svoje građane da u ovom trenutku ozbiljno razmisle o putovanju u inostranstvo.

U Kini zakon zabranjuje upotrebu interneta za širenje ekstremizma, etničke mržnje ili diskriminacije, ali iako Kina rutinski cenzuriše određeni sadržaj, nema naznaka da je preduzela ili će preduzeti bilo šta da ograniči izlivanje antisemitizma na društvenim mrežama.