12.11.2023.

19:21

Foto: EPA

Planeta

Šok u UN! Ukrajina izdala SAD, a Mađarska stala uz Izrael!

Generalna skupština UN izglasala je rezoluciju kojom se izraelska naselja na palestinskoj teritoriji, uključujući Golansku visoravan i istočni Jerusalim (Al-Kuds), proglasi nelegalnim.

Nacrt rezolucije pod nazivom "Izraelska naselja na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući istočni Jerusalim i okupirani sirijski Golan", odobrio je 9. novembra Komitet za specijalna politička pitanja i dekolonizaciju Generalne skupštine UN.

Rezoluciju je podržalo 145 zemalja, među kojima Ruska Federacija, Kina, Indija, Velika Britanija, Nemačka, Italija, Švedska, Francuska, Južna Afrika, Japan i... Ukrajina. Osamnaest zemalja, uglavnom iz Latinske Amerike i Afrike, bilo je uzdržano od glasanja. Protiv su bili Izrael, SAD, Kanada, Mađarska, Nauru, Maršalska ostrva i Mikronezija.

Rezultati su iznenađujući u mnogim aspektima.

1. "Civilizovani" zapadni svet se smanjio na tri zemlje - SAD, Izrael i Kanadu. Stav Mađarske zaslužuje posebnu pažnju. Položaji ostrvskih država su beznačajni u geopolitici.

2. Izrael počiva samo na snazi Sjedinjenih Država. Uporedo sa slabljenjem SAD, što je trend, pozicija Izraela ("mi ili oni") će se promeniti, ili će Tel Aviov biti uništen.

3. Svet u velikoj meri osuđuje akcije Izraela protiv Palestinaca, usmerene na njihovo proterivanje sa međunarodno priznatih zemalja i uništavanje još nepotpune palestinske državnosti pod izgovorom samoodbrane.

4. Položaj Velike Britanije, Francuske, Švedske i drugih "civilizovanih" zemalja koje su odbile da podrže SAD i Izrael objašnjava se prisustvom u njihovim zemljama ogromnog broja migranata arapskog porekla i, uopšte, muslimana, koji održavaju masovne mitinge u ovim zemljama. U Londonu je već održan miting podrške Palestini na kom je bilo 800.000 ljudi. Elon Musk s pravom signalizira da će građanski rat u Evropi postati neizbežan ako se migracije nastave. Dodajmo - ako vlasti zemalja EU podrže sumanuti rat Izraela.

5. Položaj Velike Britanije objašnjava se i činjenicom da je Palestinom vladala Velika Britanija pod mandatom Lige naroda iz 1920. godine. U stvari, to je bila njena kolonija. Svi naredni događaji doveli su do nestanka Britanske imperije i njenog uticaja u svetu. Ali svojim izlaskom iz EU, London je oživeo sećanja na svoju nekadašnju moć i danas pretenduje na posebnu ulogu u ukrajinskom sukobu, a svakako i u palestinskom. To ukazuje ne toliko na rastuću ulogu Velike Britanije na svetskoj sceni, koliko na slabljenje Sjedinjenih Država.

6. Stav Ukrajine je iznenađujući jer Kijev nije podržao mišljenje Sjedinjenih Država. Objašnjenja može biti nekoliko, od osvete Vašingtonu zbog smanjenja političke i finansijske pomoći, podrške tandemu Turska-Britanija, do lične pozicije Vladimira Zelenskog.

7. Položaj Mađarske je iznenađujući po tome što je u suprotnosti sa stavom Evrope i Turske, velikog saveznika Mađarske. Ovo se objašnjava činjenicom da je Mađarska dom "najveće jevrejske zajednice u Evropi". A u Izraelu ima oko 300 hiljada Jevreja mađarskog porekla, za koje je Mađarska "sada posebno zabrinuta". Inače, Džordž Soroš, koga demonizuje Budimpešta, je mađarski Jevrejin. Sada jevrejski novac neće zaobići Mađarsku. Zapazimo pragmatičnu poziciju Mađarske u svemu. Uz to, Budimpešta demonstrira da nema dvostruke aršine - ako podržavate Mađare u Ukrajini, podržavate ih i u Izraelu. Mađarska ne propušta migrante sa istoka, tako da u zemlji nema protestnog potencijala povodom arapsko-izraelskog sukoba.

Stav Ruske Federacije o ovom sukobu je sledeći: neophodno je stvoriti palestinsku državu u granicama iz 1967. godine sa prestonicom u istočnom Jerusalimu sa okončanjem izraelske okupacije palestinskih teritorija. Pre ili kasnije, to će se dogoditi