Autor: Informer.rs

27.11.2023.

23:00

Foto: Shutterstock

Planeta

Zemlja koja je osnivala NATO sa SAD nema vojsku! Ova država brani se lepim rečima i diplomatijom!

Island kao zemlja koja je osnovana za vreme vikinga od strane istih imala je dugu istoriju vojnih sukoba, kako unutra tako i spolja. Počevši od sukoba sa Danskom, Norveškom i Velikom Britanijom ova mala ostrvska zemlja nikome nije ostala dužna.

Međutim u svojoj novijoj istoriji 1860. godine od smrti poslednjeg generala vojske od svega 180 vojnika Petura Bjarnsena, nije imala aktivnu vojnu strukturu. 

Pokuštaji formiranja vojske

Godine 1918, Island je povratio suverenitet kao zasebno kraljevstvo pod danskim kraljem. Island je ubrzo nakon toga uspostavio obalsku stražu, ali je bilo finansijski nemoguće uspostaviti stalnu vojsku.

Vlada se nadala da će trajna neutralnost zaštititi zemlju od invazije. Ali na početku Drugog svetskog rata, vlada je bila zabrinuta zbog moguće invazije i odlučila je da proširi islandsku nacionalnu policiju "Rikislogreglan" i njene rezerve u vojnu jedinicu.

Informer

Agnar Kofoed Hansen trenira islandske vojnike 40-tih.

Glavni komesar policije Agnar Kofoed Hansen prošao je obuku u danskoj vojsci i preselio se da obučava svoje oficire. Nabavljeno je oružje i uniforme, a kod Laugarvatna su vežbali streljaštvo i vojnu taktiku.

Hansen je jedva uspeo da obuči svojih 60 oficira pre invazije Ujedinjenog Kraljevstva na Island 10. maja 1940. Agnar je želeo da proširi snage, ali je islandski ministar pravde odbio njegov predlog.

Informer

Obalska straža Islanda u Prvom svetskom ratu

 

Članstvo u NATO paktu i odbrambena politika

Odbrambene snage Islanda (IDF) su bile vojna komanda Oružanih snaga Sjedinjenih Država od 1951. do 2006. IDF, stvorena na zahtev NATO-a, nastala je kada su Sjedinjene Države potpisale sporazum o obezbeđivanju odbrane Islanda.

Čak i za vreme formiranja NATO pakta Island je održao svoju mirovnu politiku, zahtevajući da jedini uslov za članstvo u paktu bude, da se ne vrši pritisak na zemlju da formira vojsku.

IDF se takođe sastojao od civilnih Islanđana i vojnih pripadnika drugih NATO nacija. IDF je smanjen nakon završetka Hladnog rata, a američko ratno vazduhoplovstvo je održalo četiri do šest aviona presretača u mornaričkoj vazdušnoj stanici Keflavik, sve dok nisu povučeni 30. septembra 2006.

Zbog svog geografskog položaja i mirne spoljne politike Island iako bez vojske, nastavlja da bude vitalan član alijanse.

Od maja 2008. zemlje NATO-a su periodično raspoređivale lovce da patroliraju Islandski vazdušni prostor pod misijom Islandske vazdušne policije.