Autor: Informer.rs

28.11.2023.

22:01

Foto: wikipedia/shutterstock

Planeta

Operacija koja bi promenila tok Drugog svetskog rata! Evo šta je sprečilo japansku čizmu da stupi na američko tlo!


"Operacija PX", takođe poznata kao Operacija Trešnjini cvetovi noću, bila je planirani japanski vojni napad na civile u Sjedinjenim Državama upotrebom biološkog oružja, osmišljen tokom Drugog svetskog rata.

Predlog je bio da podmornice carske japanske mornarice lansiraju hidroavione koji bi dopremili naoružanu Crnu kugu, koju je razvila jedinica 731 carske japanske vojske, na zapadnu obalu Sjedinjenih Država.

Plan napada

Plan za napad uključivao je avione Seiran koje su lansirali nosači podmornica na zapadnu obalu Sjedinjenih Država - tačnije na gradove San Dijego, Los Anđeles i San Francisko.

Avioni bi širili naoružanu bubonsku kugu, koleru, tifus, denga groznicu i druge patogene u biološkom terorističkom napadu na stanovništvo. Posada podmornica bi se zarazila i istrčala na obalu u samoubilačkoj misiji.

Informer

 


Planiranje operacije PX je završeno 26. marta 1945, ali je ubrzo nakon toga odloženo zbog snažnog protivljenja načelnika Generalštaba Jošiđiroa Umezua. Umezu je svoju odluku kasnije objasnio kao takvu: „Ako se vodi bakteriološki rat, on će prerasti iz dimenzije rata između Japana i Amerike u beskrajnu bitku čovečanstva protiv bakterija. Japan će zaraditi ismevanje sveta.

Konačna planirana upotreba biološkog oružja usledila je neposredno nakon predaje Japana, pošto je Širo Išii planirao da izvede napade klica samoubice na američke okupacione trupe u Japanu.

Epilog operacije nakon rata

Posle rata, o Operaciji PKS je prvi put razgovarao u intervjuu bivšeg kapetana Eno Jošija, koji je bio u velikoj meri uključen u planiranje napada, u intervjuu sa Sankeijem 14. avgusta 1977. Prema Jošiju: „Ovo je prvi put da sam rekao je bilo šta o Operaciji PX, jer je uključivala pravila rata i međunarodno pravo.

Informer

Japanske podmornice trebale su biti prva faza napada

Plan nije stvarno pušten u rad, ali sam osećao da bi sama činjenica da je formulisan izazvala međunarodni nesporazum.

Nikada nisam ni spominjao bilo šta osoblju arhiva ratne istorije u Japanskoj odbrambenoj agenciji, i ne osećam se prijatno da pričam o tome čak ni sada. Ali u to vreme Japan je teško gubio, i svaki način za pobedu bi bio u redu" - rekao je Jošija.