07.12.2023.

20:33

Foto: EPA

Planeta

Šolc uradio nešto što nijedan Nemac pre njega nije! Ovo je neverovatno, Jevreji zaprepašćeni

Dva meseca nakon što je izbio sukob između Izraela i Hamasa, Šolc je, noseći tradicionalnu jevrejsku 'kipa' kapu, pozvao na "odmah" oslobađanje svih izraelskih talaca koje je uhvatio ekstremni palestinski islamistički pokret. Kancelarka je to učinila pred masom okupljenom kod Branderbuš kapije, u samom srcu nemačke prestonice, i obeležila jevrejski praznik pobede svetlosti nad tamom.

"Menora mora biti ovde"

Menora mora biti ovde, ispred Brandrbuške kapije, u srcu naše prestonice, kao simbol nade i poverenja, kao simbol pripadnosti jevrejskoj veri i jevrejskih građana našoj zemlji“, rekao je Šolc. „Teroristički napad Hamasa na Izrael duboko nas je sve potresao“, dodala je kancelarka

Zatim se, u pratnji rabina Iehude Teichtala, popeo na dizalicu i upalio prvu sveću bakljom. „Želim da ovaj kandelabar sija daleko izvan ovog trga i mnogo duže od samo osam dana Hanuke“, rekao je Šolc.

Suočen sa porastom zločina protiv Jevreja iz mržnje u Nemačkoj od napada Hamasa 7. oktobra, Šolc je više puta isticao posvećenost svoje zemlje zaštiti jevrejske zajednice, osam decenija nakon Holokausta, najvećeg genocida ikada.

Ceremoniji paljenja sveće na menori ili hanuki prisustvovala su dva člana porodice jednog od talaca koje Hamas i dalje drži 60 dana. Reč je o nemačko-izraelskom državljaninu Itaju Svirskom.

Šta se slavi na Hanuku?

Hanuka se praznuje 25. Kisleva (sredinom decembra), a taj praznik je u znak sećanja na događaj iz 164. godine pre nove ere kada je posle tri godine progona i borbi Jerusalimski hram ponovo posvećen po helenističkom kralju Antiohu IV. Epifan je zabranio jevrejske obrede u Hramu i uspostavio obožavanje olimpijskog Zevsa.

Ovo je izazvalo jevrejsku pobunu koju su predvodili Makabejci, a nakon Epifanove smrti Hram je očišćen i ponovo posvećen.

Za ovaj događaj je vezana legenda o kandilu - jedinoj netaknutoj boci maslinovog ulja koja je nosila pečat Prvosveštenika, a u Hramu je gorela osam dana, iako je ulja za nju bilo dovoljno samo za jedan dan. .

Hanuka je tako praznik svetlosti, koji traje osam dana i po jevrejskom kalendaru se slavi od 25. Kisleva do Teveta 2., a ove godine Hanuka počinje sa zalaskom sunca u četvrtak, 7. decembra i trajaće do zalaska sunca u petak, 15. decembra.

Tokom osam dana, u sumrak, vernici pale po jednu sveću. Menora se postavlja pored ulaznih vrata ili na prozoru.