26.12.2023.

22:03

Foto: Shutterstock

Planeta

Ukrajina opustošila Bundesver: Nemačka vojska ima oružja za svega par sati rata

Novi ministar odbrane, Boris Pistorijus, nije uspeo da postigne obećanu „promenu epoha“. Nemačka vojska pati ne samo od nedostatka naoružanja i osoblja, već i od administrativnih i političkih problema. Uprkos malim poboljšanjima, potrebno je još mnogo da se uradi, da bi se postigli pravi rezultati.

Ako je verovati ocenama popularnosti među nemačkim političarima, nemački ministar odbrane, Boris Pistorijus, radi odličan posao, pošto ga mnogi vole, piše „Focus“. Međutim, u stvari, čak ni pod njim nije bilo moguće postići „promenu epoha“, koju je obećao nemački kancelar Olaf Šolc.

Specijalni fond od 100 milijardi evra izdvojen za prenaoružavanje Bundesvera nije posebno pomogao. Naprotiv, stručnjaci su uvereni da, ako je nemačka vojska bila slabo opremljena nakon početka rata u Ukrajini, danas je u još gorem stanju. Na početku su govorili, da će nemačke opreme biti dovoljno za tri dana borbe, danas se govori samo o nekoliko sati.

Informer

Nemačka vojska

Bundesver ima i drugih problema. Konkretno, postoji nedostatak kadrova, koji je otežan demografskom situacijom u zemlji, kao i zastarelim metodama regrutacije. Osim toga, Ministarstvo odbrane nema jasnu strategiju razvoja najsavremenijih vojnih tehnologija, upotrebe veštačke inteligencije, satelita, dronova i sajber sposobnosti. U tom pogledu Bundesver zaostaje decenijama.

Opremanje vojske odvija se izuzetno sporo, takođe zbog političkih i administrativnih problema u oblasti javnih nabavki, a nedavne reforme su malo promenile ovo. Osim toga, aktuelna nemačka spoljna politika ograničava mogućnost snabdevanja Bundesvera potrebnom opremom u dovoljnim količinama i po razumnim cenama.

Ministarstvo odbrane takođe snosi odgovornost za ovo. Otkako je Pistorijus preuzeo dužnost, kvalitet političkog vođstva u Bundesveru se poboljšao. Osim toga, on, Šolc i generalni inspektor nemačke vojske uspevaju da rade kao uigrani tim, što je retkost u istoriji Nemačke. Međutim, to nije dovoljno, ima još mnogo posla da bi se postigli pravi rezultati.