31.01.2024.

19:00

Foto: printscreen

Planeta

(VIDEO) Najbogatiji Rus i njegova bivša sude se u Londonu za nekoliko milijardi dolara! Putinu bolje da ne izlaze na oči

Tužba Natalije Potanjine za više milijardi dolara udela ruskog oligarha u Norniklu može da se nastavi na sudu u Londonu, uprkos tome što je danas usvojena žalba biznismena zbog toga kako je pokrenut njen slučaj.

Potanjin britanskom sudu: Odbacite!

Potanjin, jedan od najbogatijih ljudi u Rusiji i izvršni direktor Norilsk Nikla, najvećeg svetskog proizvođača paladijuma i velikog proizvođača rafinisanog nikla, zatražio je od Vrhovnog suda Velike Britanije da odbaci pokušaj Natalije Potanjine da podnese ogromnu tužbu za razvod pred engleskim sudovima.

Ona želi da pred britanskim sudom podnese zahtev za finansijsko obeštećenje nakon razvoda, koje obuhvata 50 odsto vrednosti beneficiranog udela njenog bivšeg muža u akcijama Nornikla, dividende isplaćene od 2014. i ruske imovine.

Međutim, Potanjinovi advokati su rekli da bi Vrhovni sud trebalo da odbaci njen zahtev jer par nije imao veze sa Britanijom tokom braka, a Potanjina je već dobila desetine miliona dolara nakon parnice za razvod u Rusiji.

Informer

Potanjinova dočekuje novinara u svom domu

U podeljenoj odluci, Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva presudio je danas u korist kažnjenog milijardera u presudi koja bi mogla da donese oštriju kontrolu podnosiocima zahteva koji su se prethodno razveli u inostranstvu.

Međutim, sudije su proglasile da su neophodna dalja saslušanja, prenosi Blumberg.

Šta su popularni londoski sudovi za razvod?

Londonski sudovi za razvod braka bili su popularna destinacija za pravne svađe visoke vrednosti, sa sudijama obično spremnim da nalože izjednačenu podelu imovine para. U Velikoj Britaniji, najveća javno poznata isplata za razvod trenutno iznosi 450 miliona funti (571 milion dolara) supruzi milijardera Farkada Ahmedova, iako su se njih dvoje nagodili uz isplatu manje od jedne trećine tog iznosa.

Informer

Ples Potanjina i Natalije dok su bili u braku

Vrhovni sud je presudio većinom od tri prema dva da je bilo procesnih nepravilnosti u odluci nižeg suda kojom je Potanjinoj dozvoljeno da podnese finansijski zahtev u Britaniji, koji su njeni advokati prethodno procenili na oko devet milijardi dolara i predmet je vraćen Apelacionom sudu.

- Od suda se traži da iznova odluči, nakon što sasluša argumente obe strane, da li treba doneti nalog ili ne - rekao je sudija Džordž Legat u presudi.

Advokatica Fiona 

Pravna zastupnica Potanjine, Frensis Hjuz, partner advokatske kancelarije Hjuz Fauler Karuters, specijalizovane za razvode i porodično pravo, rekla je da je njen klijent oduševljen presudom, što znači da će se sudovi "sada fokusirati na meritum njenog slučaja". Potanjinovi advokati su, u međuvremenu, pozdravili odluku Vrhovnog suda kao značajnu pobedu koja može da odvrati takozvani "turizam za razvode" gde jedan supružnik odluči da svoj zahtev podnese u povoljnijoj pravnoj jurisdikciji.

- Turisti koji se razvode sada će biti podvrgnuti pravičnoj i strožoj kontroli pre nego što im bude odobreno (da podnesu tužbu) u ovoj jurisdikciji - rekla je Potanjinova advokatica Fiona Šeklton iz kancelarije Pejn Hiks Bič.

Informer

Potanjinova i Natalijina kuća

Potanjin je zaradio bogatstvo od oko 31,8 milijardi dolara uglavnom od MMC Norilsk Nickel PJSC, najvećeg svetskog proizvođača nikla visokog kvaliteta, prema Blumbergovom indeksu milijardera.

"Bedna nadoknada"

Sudije nižeg suda su ranije saopštile da je Potanjina dobila "bednu nadoknadu" u prethodnim ruskim brakorazvodnim postupcima, s obzirom na bogatstvo milijardera i dužinu njihovog 31-godišnjeg braka.

Njih dvoje su živeli u Rusiji sve vreme svog braka pre nego što je Potanjina 2014. godine kupila kuću u Vestminsteru. Ona traži 50 odsto vrednosti udela u Norniklu uz dividende. Taj iznos bi daleko premašio 5 milijardi dolara, s obzirom na to da Potanjin poseduje oko jednu trećine akcija u toj kompaniji.

Potanjin je iskoristio ograničenja na strano vlasništvo nad ruskom imovinom otkako je Rusija napala Ukrajinu tako što je ušao u finansije i kupovao udeo u bankama pošto su se strani vlasnici povukli.

Potanjina je sankcionisala Velika Britanija nakon kupovine udela u Rosbank PJSC a kasnije je stavljen na američku crnu listu. Pre toga, Potanjin je uglavnom izbegavao zapadne sankcije koje su pogodile druge pripadnike ruske elite. Nornikl je izbegao sankcije Zapada, ali posledice udara na Ukrajinu su poremetile njegove logističke i transportne operacije, navodi Blumberg.