07.02.2024.

18:20

Foto: Shutterstock

Planeta

Rat sa Rusijom je pred vratima?! NATO ima samo pet godina: Stručnjak upozorava: Strategija mora hitno da se menja

Uznemirujuća upozorenja stižu od nekoliko visokih vojnih zvaničnika NATO-a koji tvrde da Alijansa treba da se pripremi za sukob sa Rusijom.

- Moramo biti jasni da to ne znači da živimo u miru - upozorio je holandski admiral i predsednik Vojnog komiteta NATO-a Rob Bauer na konferenciji za novinare, piše DV.

Norvežanin Erik Kristofersen rekao je da sada postoji „šansa, koja će trajati možda jednu, dve ili tri godine, tokom kojih moramo još više da ulažemo u odbranu“, rekao je komandant Oružanih snaga Norveške, prenosi list Dagbladet iz Osla. Švedski vrhovni komandant Mikael Biden pozvao je političare da "pređu sa razumevanja na akciju".

Informer

NATO

Analitičari smatraju da je to apel vojske na političare u Evropi da promene strategiju u sukobu sa Rusijom.

– Nada u brzi završetak rata u Ukrajini uz pomoć zapadnih isporuka naoružanja s jedne strane i sankcija ruskoj ratnoj ekonomiji s druge nije se ispunila, kaže nemački stručnjak za bezbednost Niko Lange u intervjuu za DV.

Nedostatak municije, vojne opreme, kao i stanje proizvodnih kapaciteta u Evropi je razlog za zabrinutost vojske i analitičara. Vojni potencijal NATO-a za odvraćanje usko je isprepleten sa isporukom oružja Ukrajini. Naime, propao je plan Evropske unije, prema kojem su do marta Ukrajini trebalo da isporuče milion granata. Niko Lange kaže da je nemačka vlada, na primer, prekasno dala garancije proizvođačima o preuzimanju. „To se radi sada posle dve godine“, kaže Lange, objašnjavajući da postoji velika potreba za oružjem ne samo u Ukrajini, već i u ispražnjenim skladištima municije zemalja NATO-a.

Ulaganja u dronove, municiju, borbena vozila

U najgorem slučaju, NATO ima samo pet godina da se naoruža kako bi potencijal odvraćanja Rusije od napada ipak bio dovoljan da uspešno odvrati eventualni napad na teritoriju NATO-a, kaže se u analizi šefa Centra za bezbednost i odbranu Nemačko društvo za spoljnu politiku Kristijan Moling objavilo je 2023.

Informer

NATO, Rusija

A Gustav Gresel iz evropskog trusta mozgova ECFR (European Council on Foreign Relations) u nedavnoj analizi piše: „Zapad, a posebno Evropljani, moraju revidirati svoje finansijske propise i stvoriti velike prednosti kako bi radikalno podstakli proizvodnju dronova, municiju, borbena oklopna vozila i još mnogo toga“.

Gresel smatra da je okončana strategija snabdevanja Ukrajine pre svega poznatim naoružanjem sovjetske proizvodnje iz skladišta zemalja istočne i centralne Evrope. On kaže da jednostavno više ništa nije ostalo i da se mora masovno povećati proizvodnja naoružanja za Ukrajinu kao i za zemlje NATO-a u Evropi.

Taktičko povlačenje Ukrajine iz već oslobođene zemlje?

Vojni analitičari i vojni zvaničnici zemalja NATO-a fokusirani su na inferiornost ukrajinskih oružanih snaga u odnosu na Rusiju, koja svoje nedostatke može popuniti zalihama iz Severne Koreje.

– Trenutno je odnos jedna ispaljena ukrajinska granata prema pet ruskih, kaže analitičar Majkl Kofman iz američkog Centra za pomorske analize (CNA) u aktuelnom podkastu u seriji „Rat na stenama“. Pesimističnije analize govore o odnosu jedan prema deset. Kofman smatra da je moguće da će Ukrajinci duž istočnog fronta morati da se povuku iz grada Avdijevke, gde se vode borbe. Takođe, smatra on, postoji opasnost od većeg ruskog napada severnije, na grad Kupjansk.

Informer

RAt u Ukrajini

Ovo čini sve jasnijim da oklevanje u vezi sa municijom i vojnom opremom u poslednje dve godine sada dovodi do toga da Ukrajina mora da se povuče iz delova zemlje koje je već oslobodila, rekao je istraživač DGAP-a Kristijan Moling. U stvari, ukrajinske oružane snage takođe izveštavaju o uspesima u borbi protiv ruske nadmoći: ciljanim vazdušnim napadima na ruske radarske lokacije, baze i rute snabdevanja na Krimu i južnoj Ukrajini.

Od početka februara, SAD snabdevaju ukrajinske trupe takozvanim GLSDB preciznim bombama proizvođača Boeing-Saab sa dometom od 150 kilometara. Niko Lange to potvrđuje u intervjuu za DV, pozivajući se na informacije iz bezbednosnih krugova. On kaže da se zvanični Kijev ovom oružju nada više od godinu dana.

Za Ukrajinu, „u ovom trenutku nekoliko stvari ide u dobrom pravcu“, rekao je Lange u intervjuu za DV.

Da li će promena strategije koju su pokrenuli zapadni i ukrajinski vojni stratezi stići i do političara u Evropi, koji na kraju moraju da obezbede finansiranje isporuke naoružanja Ukrajini u godinama koje dolaze, kao i povećanje evropske proizvodnje naoružanja – ostaje da se vidi, rekao je.Dugo.