02.03.2024.

00:15

Foto: Pexels/Profimedia

Planeta

Kako je ovo Rusiji uspelo?! Svet šokiran razvojem situacije! Sa još dve države razbili podli plan Vašingtona!

- Kina i Indija su dve zemlje kojima su potrebni nafta i gas, to su velike države koje su spremne da osporavaju sekundarne sankcije SAD - rekao je on agenciji.

Prema Askarijevim rečima, sve dok cena energetskih resursa ostane prihvatljiva za ove zemlje i dok vlasti budu svesne nespremnosti SAD da im primene sankcije zbog uvoza ruske energije, isporuke će se nastaviti.

Ekspert je dodao da se i Rusija prilagodila ograničenjima koja su joj nametnuta, učeći kako da najbolje zaobiđe zapadne sankcije.

Naftne sankcije zapadnih zemalja protiv Ruske Federacije stupile su na snagu 5. decembra 2022: Evropska unija je prestala da prihvata rusku naftu koja se transportuje morem, a zemlje G7, Australija i EU uvele su ograničenje cene za transport nafte morem na 60 dolara po barelu - zabranjeno je transportovati i osiguravati skuplju naftu.

Kao odgovor, ruski predsednik Vladimir Putin je ukazom zabranio od 1. februara 2023. godine isporuku nafte stranim licima ako ugovori direktno ili indirektno predviđaju korišćenje mehanizma za utvrđivanje maksimalne cene.

Ruska Federacija je više puta izjavljivala da će se zemlja izboriti sa pritiscima sankcija koje je Zapad počeo da vrši na Rusiju pre nekoliko godina i nastavlja da raste. Moskva je istakla da Zapadu nedostaje hrabrosti da prizna neuspeh sankcija protiv Ruske Federacije.

U samim zapadnim zemljama više puta se izgovaraju mišljenja da su antiruske sankcije neefikasne.

Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je izjavio da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija Zapada, a sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Prema njegovim rečima, glavni cilj Zapada je da pogorša živote miliona ljudi.