05.04.2024.

07:00

Foto: Foto: Shutterstock, Reuters

Planeta

Rusiju je nemoguće uništiti! Zapad je sada definitivno uvideo da je pravio grešku za greškom!

Više od dve godine je prošlo nakon što je američki predsednik Džo Bajden izjavio da će se "rublja pretvoriti u ruševine", a ruska ekonomija kolabirati zbog zapadnih sankcija. Međutim, dogodilo se to da stručnjaci sada dižu uzbunu i upozoravaju da je Evropa slabija nego ikad pred svojim neprijateljima i više potčinjena SAD, te da će biti samo još gore, ukoliko sankcije Rusiji ostanu na snazi.

Pogrešna taktika

Dr Ksenija Kirkham, stručnjak za ekonomske ratove na Kraljevskom koledžu u Londonu, izjavila je za "Dejli mejl" da je Evropa "pucala sebi u nogu" svojom strategijom sankcija i da je naterala Rusiju da izbegne zapadne mehanizme kontrole i postane samostalnija i otpornija nego ikad.

Ona je podsetila da nemilosrdna posvećenost Zapada kažnjavanju Rusije ekonomskim ratom traje već deceniju, odnosno od ponovnog pripajanja Krima Rusiji 2014. Ono što je, prema tadašnjim tvrdnjama zapadnih lidera, trebalo da odvrati Rusiju od daljih ratnih pohoda, da je poremeti i demonstrira odlučnost Evrope i Amerike, ispostavilo se kao pogrešna taktika.

- Sankcije su u velikoj meri uticale na ponašanje Rusije, ali ne u pravcu u kojem su zapadne države želele. Ako je cilj bio odvraćanje Rusije, onda su sankcije bile kontraproduktivne, odnosno učinile su Rusiju agresivnijom prema Zapadu, posebno prema SAD - kazala je dr Kirkham.

Ona je dodala da je Zapad naknadnim uvođenjem sve oštrijih sankcija Moskvi samo ubrzao ruske napore da potkopa dominaciju Zapada.

- Izolacija Rusije je mit. Moskva formira jake saveze sa svojim partnerima iz BRIKS-a i nekim drugim državama na Bliskom istoku, u Africi i Latinskoj Americi, sa ciljem stvaranja novog globalnog balansa snaga. Najalarmantniji faktor za Zapad je to što će, na duge staze, njegovo preveliko oslanjanje na poštovanje sankcija potkopati same mehanizme kroz koje sankcije efikasno funkcionišu, to jest, hegemoniju dolara i kontrolu nad lancima snabdevanja - upozorila je dr Kirkham.

Nema izbora

Još je dalje otišao Alan V. Kafruni, profesor međunarodnih odnosa na američkom koledžu Hamilton. On kaže da bi uticaj sankcija mogao biti čak i čista korist za Moskvu. Prema njegovim rečima, Evropa je dala autogol svojom odlukom da se odrekne uvoza ruskih energenata, te se sada bori sa porastom cena, dok Kina i Indija kupuju rusku naftu sa zavidnim popustom.

- Evropske zemlje su u velikoj meri pretrpele bumerang sankcija. Cene prirodnog gasa su skakale tokom 2022. i 2023, što je posebno razaralo nemačku ekonomiju zasnovanu na relativno jeftinom ruskom prirodnom gasu. Američki izvoznici tečnog prirodnog gasa, koji su mnogo pre rata u Ukrajini vršili pritisak i na administracije SAD da odseku zapadnu Evropu od ruskih energenata, ostvarili su velike koristi od povećanog izvoza u EU - objašnjava Kafruni.

On ističe da se ne nazire kraj ratu u Ukrajini i da ruska vojska polako ali stabilno napreduje u Donbasu, te tvrdi da se zapadni kreatori politike sada suočavaju sa zabrinjavajućim paradoksom.

- U nespremnosti da pruže direktnu vojnu podršku Kijevu, SAD, Britanija i EU nemaju izbora osim da nastave da daju nebrojene milijarde predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom, dok istovremeno pokrivaju rupe i nedostatke u režimu sankcija. Ali ako je poslednja decenija išta dokazala, onda je to da sadašnji pristup sankcijama ne funkcioniše kako je zamišljen i da je postao potpuno neefikasan - zaključio je Kafruni.

Informer

 

Premijer Rusije Mihail Mišustin juče je u obraćanju ruskoj Državnoj dumi naglasio da je privredni rast Rusije od 3,6 odsto u 2023. dvostruko veći od proseka u razvijenim zemljama. Prema njegovim rečima, Rusija je trenutno jedna od pet najvećih svetskih ekonomija po paritetu kupovne moći i ima potencijal da napreduje i zauzme četvrto mesto.
Mišustin je istakao da je pozitivna dinamika u ruskoj privredi ostvarena u uslovima niske nezaposlenosti, koja je do kraja 2023. prepolovljena na tri odsto, te da prihodi saveznog budžeta i privreda u celini sve manje zavise od izvoza sirovina. On je dodao da je prošle godine obim investicija u Rusiji povećan za oko deset odsto, što je najviše za poslednjih 12 godina.