14.04.2024.

17:55

Foto: Foto: Printscreen YouTube/Rasadkadeh - رصدکده

Planeta

Šta su iranski Šahedi-238?! Model 138 slavu stekao u Ukrajini, a Rusi stoje iza njegovog razvoja! (VIDEO)

Prema informacijama koje je Sky News Arabia dobio od izvora u iranskim bezbednosnim vlastima, u napadima su uključeni dronovi kamikaze tipa Šahed-238.

Upotreba dronova Šahed 238, poznatih po svojoj sposobnosti da nose eksploziv i izvode precizne udare, naglašava ozbiljnost Teherana u trenutnom sukobu.

Ove bespilotne letelice predstavljaju značajnu pretnju zbog svojih tehničkih mogućnosti i sposobnosti da prodre duboko u neprijateljsku teritoriju.

Sa svoje strane, Izraelske odbrambene snage (IDF) potvrdile su upotrebu bespilotnih letelica od strane Irana i istakle da su sve vojne jedinice u stanju pripravnosti. Kao odgovor na ove izazove, izraelski sistemi protivvazdušne odbrane su mobilisani da presretnu i neutrališu pretnju iz vazduha.

Prema pisanju zapadnih medija, Izrael i njihovi saveznici SAD i Britanija uspeli su da obore oko 180 dronova, a drugi deo nije stigao do izraelske teritorije, verovatno zbog aktivnog dejstva opreme za elektronsko ratovanje.

Šahed - 238

Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei (Seyyid Ali Hüseyni Hamenei) je 19. novembra 2023. godine posetio izložbu Vazdušno-kosmičkih snaga Revolucionarne garde na Ashura Aerospace University of Science & Technology u Teheranu.

Ovde su su mu predstavljeni uzorci najsavremenijeg i najnaprednijeg oružja ali, posebnu pažnju su privukla tri modela jurišne bespilotne letelice Šahed-238, koja je očigledno razvijena iz Šahed-a-136, odnosno, ruskog "polubrata", Geranja.

Iranski dron je napravljen po dizajnu "bez repa" sa izraženim trupom, glatko spojenim sa delta krilom. Raniji pogon, preuzet sa "mopeda“", zamenjen je turbomlaznim motorom male veličine.

Sva tri modela imaju elegantnu mat crnu boju, što sugeriše upotrebu antiradarskog premaza za smanjenje radarskog potpisa. Još interesantnije je njihovo navodno punjenje.

Američka specijalizovana publikacija The Drive veruje da prvi model Šahed-238 može biti opremljen antiradarskom glavom za navođenje i suzbijanje/uništenje neprijateljskih sistema protivvazdušne odbrane (SEAD/DEAD).

U drugoj verziji, dron može da nosi aktivni radarski tragač, koji bi mu omogućio da pogodi čak i pokretne mete ako ima sistem za prepoznavanje.

ŠAHED-136

Proizvođač: HESA Iran

Lansiran: 2021

Bojeva glava: 36 kg eksploziva

Domet: 2500 kilometara

Maksimalna brzina: 185 km/h

Težina: 200 kg

Dužina: 3,5 metara

Raspon krila: 2,5 metara

Namena: Dronovi samoubice, relejni dron, osmatranje i izviđanje.

U trećoj varijanti, dron je opremljen elektro-optičkim/infracrvenim sistemom navođenja. Zapadni stručnjaci nagađaju da li se pasivni infracrveni senzor koristi za autonomno otkrivanje izvora toplote, ili se koristi sistem kada operater koristi video sa senzora da vodi UAV do cilja.

Modernizovani iranski dron može da se lansira sa kamioneta pomoću rakete-nosača za jednokratnu upotrebu. Na snimku sa testiranja, Amerikanci su ispitali sferičnu kupolu sa elektrooptičkim senzorom ispod nosa Šahed-238, zaključivši da UAV može da se koristi ne samo u udarne svrhe, već i za izviđanje.

Vrlo je verovatno da novostvoreni Šahed-238 više nije originalni razvoj Irana, već proizvod duboke saradnje ruskog i iranskog vojno-industrijskog kompleksa, izgrađen na iskustvima stečenim tokom SVO.