25.04.2024.

21:49

Foto: AP/shutterstock

Planeta

Britanija šalje Kijevu u pomoć i "evrofajtere", Ukrajina neće dobiti samo F 16! Rusija će se suočiti sa brutalnom silom u vazduhu!

Pravda.Ru objavljuje prevod MVM materijala.

Britanski premijer Riši Sunak potvrdio je 23. aprila da će Kraljevsko vazduhoplovstvo poslati borbene avione "evrofajter tajfun" u Poljsku, ističući da su London i Varšava značajno ojačale bezbednosne veze pošto su zajednički podržavale ratne napore u Ukrajini.

Ostaje nejasno koliko dugo će avioni ostati u zemlji, ali se očekuje da će se njihov dolazak poklopiti sa tekućom vežbom Steadfast Defender, u kojoj će 16.000 britanskih vojnika biti stacionirano u Poljskoj. Značajna smanjenja planirane kupovine lovca pete generacije od strane UK F-35B, kašnjenja u proizvodnji programa lovaca u Sjedinjenim Državama i značajna kašnjenja u dovođenju klase lovaca u punu operativnu sposobnost ostavili su Kraljevsko vazduhoplovstvo u velikoj meri oslanjajući se na na starijim lovcima četvrte generacije.

Lovci pete generacije raspoređeni su u operacije u Ukrajini na obe strane od prvih nedelja sukoba. Oni su se kretali od lovaca F-35 američkog vazduhoplovstva koji prikupljaju elektronske obaveštajne podatke o ruskim sistemima protivvazdušne odbrane, do ruskih lovaca Su-57 koji su nadvladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, izvodeći precizne udare, pa čak i upuštajući se u borbene borbe.

Ostaje nejasno da li će "evrofajterfi"  biti opremljeni novim Captor-E radarima sa aktivnim elektronskim skeniranjem (AESA) ili će koristiti stare mehanički skenirane niz radare, pošto je program "Evrofajter" bio jedan od poslednjih u svetu koji je napustio potonji tip. Raspoređivanje Captor-E moglo bi omogućiti "evrofajterima" da pruže podršku u elektronskom ratu i elektronskoj obaveštajnoj službi ukrajinskim i savezničkim kopnenim operacijama, pri čemu Velika Britanija igra vodeću ulogu u raspoređivanju osoblja na pozorište.

Među njima su bili kraljevski marinci, koji su bili uključeni u borbu protiv ruskih snaga od početka sukoba, i savetnici specijalnih snaga Specijalne vazdušne službe, koji su navodno podržavali ukrajinske kopnene jedinice kao savetnici.

"Evrofajter" je bio u proizvodnji skoro 25 godina i prvobitno je bio deo istog programa kao poznatiji i naširoko izvezeni francuski lovac rafal, pre nego što je Francuska prešla na razvoj sopstvenih aviona zasebno. Dok su motori "rafala" najslabiji od svih lovaca koji se trenutno proizvode u svetu, dajući "evrofajteru" prednost u manevriranju i brzini penjanja, panevropski mlaznjak ima mnogo manji domet, veće operativne troškove i mnogo kasnije uvođenje elektronskog radara - punih 18 godina posle "rafala".

Najava novog raspoređivanja "evrofajtera" dolazi samo deset dana nakon što je britansko Kraljevsko vazduhoplovstvo koristilo tu klasu lovaca za presretanje iranskih dronova na Bliskom istoku u okviru zajedničke operacije protivvazdušne odbrane sa Sjedinjenim Državama, Francuskom, Izraelom i Jordanom. 

Britanski ratni avioni raspoređeni u stalnu zajedničku operativnu bazu RAF-a u Akrotiriju takođe su pružili značajnu podršku stalnim vojnim naporima Izraela protiv palestinskih milicijskih grupa kroz izviđačke letove iznad pojasa Gaze od oktobra 2023. godine, pri čemu se navodi da su Eurofighters igrali centralnu ulogu u ovim naporima.