05.05.2024.

21:15

Foto: pixabay.com

Planeta

(VIDEO) Okršaj f-16 kojim upravlja veštačka inteligencija protiv lovaca sa ljudskom posadom! Šta mislite ko je pobedio?!

Frenk Kendall je bio toliko impresioniran posle svog leta da je rekao da će ovoj borbenoj letelici kojom upravlja veštačka inteligencija poveriti sposobnost odlučivanja da li će lansirati oružje.

Stručnjaci za kontrolu naoružanja i humanitarne grupe zabrinuti su da bi veštačka inteligencija jednog dana mogla samostalno da baca bombe bez daljih ljudskih konsultacija i traže ograničenja u njenoj upotrebi u vojne svrhe.

Kendal je rekao da će uvek postojati ljudski nadzor kada se koristi oružje.

Ovaj prbni let bio je deo ispitivanja u okviru programa da SAD do 2028 godine uspeju konvertovati i proizvesti do 1.000 letelica kojima će umesto pilota upravljati veštačka inteligencija, odnosno da borbeni avioni kojima ne upravljaju piloti nego tehnologija postanu leteće robotizovane platforme.

Piloti koji rade na Visti kažu da se korišćenje veštačke inteligencije tako brzo uči da neki već pobeđuju ljudske pilote u simulaciji borbi.

Za sada ova ideja je u povoju, ali bi mogla da unese revoluciju u vazduhoplovstvo.

Jedna od zanimljivosti ovog testiranja bila je ta što su paralelno sa eksperimentalnim F-16 Vista poletela i dva F-16 koja su imali ljudsku posadu. Tokom ispitivanja praćene su letne karakteristike Viste, izvođenje manevara, ali izvedena je bila i simulacija borbi u vazduhu.

Eksperimentalni F-16 za sada leteo je podzvučnom brzinom od 880 km/h dok supersonične brzine veće od jedniog maha nisu razvijane.

Kendalov let koji je trajao sat vremena bio je još jedan dokaz o poverenju u veštačku inteligenciju posle prve poznate borbe između ljudskog pilota i borbenog aviona pod kontrolom veštačke inteligencije u aprilu tekuće 2024.

- Bezbedonosni je rizik ne imati ga. U ovom trenutku, moramo da ga imamo - rekao je Kendal nakon što sišao iz kokpita smešeći se.

Operateri Viste, koji su leteli oko dvadeset puta od septembra 2023, kažu da nijedna druga zemlja nema sličan mlaznjak kojim upravlja veštačka inteligencija - gde softver uči na milionima podataka u simulatoru, a zatim testira svoje zaključke na stvarnim letovima.

Podaci o performansama u stvarnom svetu se vraćaju u simulator gde ih veštačka inteligencija obrađuje da bi naučila više.

Piloti koji programiraju Vistu su svesni da potencijalno treniraju sopstvenu zamenu, ali su rekli bi se takođe plašili da se sami sukobe sa neprijateljskom flotom veštačke inteligencije.