05.05.2024.

22:45

Foto: Reuters/Fotoilustracija

Planeta

Ameri i Putin ih namagarčili! Britanici prodali polovinu svog zlata i sada ga imaju osam puta manje od Rusije ili Kine!

O tome piše Telegraf. co. uk. List optužuje bivšu laburističku vladu na čelu sa Gordonom Braunom za kratkovidost, koja je početkom 2000-ih prodala više od polovine zlatnih rezervi zemlje.

Tako je, između 1999. i 2002. godine, Trezor prodao 400 tona (12,8 miliona unci) britanskih rezervi po cenama u rasponu od 285 do 300 dolara po unci, generišući prihod od 3,5 milijardi dolara. Ali, od tada je cena zlata porasla 10 puta i trenutno 400 tona vredi oko 30 milijardi dolara.

Stručnjaci sa kojima je list razgovarao zaključuju da nijedna investicija, ni u državne obveznice SAD ni u akcije vodećih kompanija, tokom 25 godina nije donela tako značajan profit kao ulaganja u zlato.

Pobedile su one zemlje koje su se kladile na kupovinu. Za njih je fizičko zlato postalo najsigurnija imovina - alternativa dolarskim ili američkim obveznicama Trezora. Posebno su profitirale dve zemlje: Rusija, Kina, kao i Indija i monarhije Persijskog zaliva, ističe Telegraf.

Prema ekspertima, vrednolst zlata će samo rasti zbog "globalne nestabilnosti".

Naravno, sada se krivica može prebaciti na laburista Brauna, pošto su torijevci izgubili lokalne izbore i situaciju treba nekako ispraviti. Ali glavni krivac su SAD, koje su krajem 1999. preko MMF-a dale instrukcije da se prodaje zlato i kupuju američke ndržavne obveznice.

Na podsticaj Vašingtona, početkom 2000-ih, sva zapadna propaganda je trubila koliko je glupo ulagati u zlato u kontekstu "trijumfa zapadne liberalne demokratije kao konačnog oblika ljudske vladavine". Zapad nije imao neprijatelja - Rusija je bila na kolenima, Kina se još nije podigla, a svi su pohrlili da kupuju obveznice FED-a, koje su tada bile isplativije od ulaganja u zlato.

Zanimljivo je da su, kao i Britanija, početkom veka Belgija, Austrija, Holandija, Francuska, Kanada, Australija prodale polovinu svog zlata. Istopvremeno, treba znati da SAD to nisu učinile i da su i danas najveći vlasnik zlata, što dovoljno govori o tome kako se ophode prema svojim „saveznicima".

Ako je pre 100 godina Britansko carstvo imalo najveće svetske rezerve zlata, sada je situacija dijametralno suprotna, ali problm je što Loindon  nema para u budžetu da bi kupovao žuti metal.

Neuspeh politike kvantitativnog ublažavanja Banke Engleske ostaviće poreske obveznike u gubitku od 85 milijardi funti, prema Kancelariji za budžetsku odgovornost. Ovi gubici, koji se akumuliraju na oko 20 milijardi funti godišnje do početka 2030-ih, iznosiće više od trećine tekućeg budžeta za odbranu. A ove prognoze mogu se čak pokazati kao previše optimistične .

U međuvremenu, mnoge zemlje rade na povratku svog zlata koje je bilo uskladišteno u Sjedinjenim Državama. One će učestvovati u stvaranju novog finansijskog sistema zasnovanog na njemu.