16.05.2024.

06:15

Foto: Tanjug/AP

Planeta

Putin: Rusija i Kina su stubovi slobodnog sveta! Poseta od koje Zapad drhti - šef Kremlja u dvodnevnoj poseti Pekingu

On je istakao da su rusko-kineski odnosi dostigli najviši nivo zahvaljujući poštovanju principa jednakosti i poverenja, za razliku od Zapada, koji gradi odnose tako što pokušava da napreduje na račun drugih i da zadrži globalnu dominaciju zanemarujući suverene interese drugih zemalja.

Strateško partnerstvo

Putin, koji se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom dosad sreo više od 40 puta tokom raznih bilateralnih i multilateralnih događaja, u intervjuu za agenciju Sinhua kazao je da se odnosi dve zemlje zasnivaju na jednakosti i međusobnom poverenju, međusobnom poštovanju suvereniteta i uvažavanju međusobnih interesa.

- Rusija je bila prva zemlja koju je kineski predsednik Si posetio 2013, kad je preuzeo tu funkciju. Nakon što je ponovo izabran za predsednika Kine u martu prošle godine, njegova prva državna poseta ponovo je bila Rusiji. Taj nivo strateškog partnerstva naših zemalja bez presedana odredio je da Kina bude prva država koju ću posetiti posle zvanične inauguracije za predsednika Ruske Federacije - naveo je Putin.

On je dodao da je duboko i dugogodišnje prijateljstvo i saradnja između naroda Rusije i Kine jedan od najvažnijih stubova bilateralnih odnosa.

- Danas su odnosi Rusije i Kine dostigli najviši nivo u istoriji i, uprkos izazovnoj međunarodnoj situaciji, ti odnosi nastavljaju da se razvijaju - rekao je Putin.

Prema njegovim rečima, odnosi Rusije i Kine su suprotni onima koje Zapad ima sa drugim državama.

- Zemlja je kolevka čovečanstva, naš zajednički dom i svi smo jednaki kao njeni stanovnici. Uveren sam da taj stav deli većina ljudi na planeti. Međutim, zapadne elite, predvođene SAD, odbijaju da poštuju civilizacijsku i kulturnu raznolikost i odbacuju vekovima stare tradicionalne vrednosti. Uzurpirale su pravo da govore drugim nacijama sa kim smeju ili ne smeju da sklapaju prijateljstva i da sarađuju. One nastoje da obezbede svoje blagostanje na račun drugih država, kao u stara vremena. Pribegavaju neokolonijalnim metodama da bi ostvarile taj cilj - naglasio je Putin.

Kad je reč o ukrajinskoj krizi, ruski predsednik je rekao da Moskva nikada nije isključila razgovore o mirnom rešavanju sukoba, ali istakao je da svaka diskusija mora da uzme u obzir interese svih uključenih strana. Kako je dodao, Kina jasno razume korene ukrajinske krize i njen globalni geopolitički uticaj, što se ogleda u "Stavu Kine o političkom rešenju ukrajinske krize", predlogu od 12 tačaka koji je Peking predstavio u februaru 2023, kao i u četiri principa za mirno rešavanje ukrajinske krize koje je nedavno predložio kineski predsednik.

- Ta inicijativa poziva na prekid vatre, poštovanje suvereniteta svih zemalja i napuštanje hladnoratovskog mentaliteta. Takođe navodi da bezbednost regiona ne treba da bude postignuta jačanjem ili širenjem vojnih blokova - kazao je Putin.

Izmišljena pravila

Šef Kremlja je pohvalio Peking za promovisanje ideje "nedeljive bezbednosti", napomenuvši da bi ti principi mogli da obezbede da zabrinutost Rusije ne bude zanemarena dok se utire put dugoročnom i održivom miru.

- Nažalost, ni Ukrajina ni njeni zapadni pokrovitelji ne podržavaju te inicijative. Oni nisu spremni za dijalog zasnovan na uzajamnom uvažavanju interesa koji bi se bavio osnovnim uzrocima krize. Moskva traži sveobuhvatno, održivo i pravedno rešenje ovog sukoba mirnim putem. Otvoreni smo za dijalog o Ukrajini, ali takvi pregovori moraju uzeti u obzir interese svih zemalja uključenih u sukob, uključujući i Rusiju - kazao je Putin.

Kako je istakao, svaki razgovor mora da uključuje suštinsku diskusiju o globalnoj stabilnosti i bezbednosnim garancijama za ruske protivnike, ali i za samu Rusiju.

- Tu je glavni problem pouzdanost tih garancija, s obzirom na to da neke države nastoje da zamene svetski poredak zasnovan na međunarodnom pravu poretkom zasnovanim na određenim pravilima. Pojedine zemlje i dalje govore o pravilima koja niko nikada nije video, a koja, očigledno, imaju tendenciju da se menjaju u zavisnosti od trenutne političke situacije - zaključio je Putin.

Si je mudar i vizionarski lider

- Kineski predsednik Si Đinping, mudar i vizionarski lider, igra posebnu i istaknutu ulogu u razvoju bilateralnih odnosa. Prvi put smo se sreli još u martu 2010. i otad se redovno viđamo i čujemo. Predsednik Si održava prijateljski, otvoren i u isto vreme poslovni stil komunikacije. Svaki sastanak nije bio samo dijalog starih prijatelja već i plodna razmena mišljenja o bilateralnim i međunarodnim agendama - rekao je Putin.