Autor: Informer.rs

17.05.2024.

23:00

Foto: Shutterstock/Wikipedia printscreen

Planeta

Ko stoji iza Al Džazire? Medijska kuća rođena uoči vojnog puča i izbegla američku cenzuru!

Uz podršku svoje porodice, Hamad je preuzeo kontrolu nad zemljom u državnom udaru 1995. godine kada je njegov otac Khalifa bin Hamad Al Thani bio na odmoru u Ženevi, u Švajcarskoj.

Raskol je usledilo nakon svađe između Hamada ibn Kalife i njegovog oca, koji je pokušao da povrati deo autoriteta koji je dao Hamadu početkom 1995. godine.

Nakon toga, njegov otac je živeo u izgnanstvu u Francuskoj i Abu Dabiju dok se nije vratio u Katar 2001. godine.

Hamad je tada angažovao američku advokatsku firmu da zamrzne bankovne račune njegovog oca u inostranstvu kako bi sprečio mogući puč.

Međutim, protiv Hamada je pokušan kontrapuč u februaru 1996. pod vođstvom bivšeg ministra privrede Hamada bin Jasima bin Hamada Al Tanija.

Informer

 

Državni udar nije uspeo, a nekoliko tradicionalnih arapskih saveznika Katara je bilo umešano u zaveru, poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Egipta.

U prekidu sa svoje tradicionalne uloge, njegova druga supruga Šeika Moza bin Naser Al-Misned je bila vidljivi zagovornik obrazovanja i dečijih prava.

Godine 1995, šeik Hamad i njegova supruga šeika Moza bint Naser osnovali su Katar fondaciju.

Osnivanje Al Džazire

Pod njegovom vlašću katarska vlada je pomogla u finansiranju informativne mreže Al Jazeera emirskim dekretom.

U analizi Al Džazire, Hju Majls je rekao da diplomate iz drugih zemalja znaju da je Emir držao pravu moć iza Al Džazire, ali citira i portparola mreže koji je „bezbroj puta“ demantovao ovu optužbu, dodajući da mnogi nezavisni izvori vesti takođe imaju subvencije od svojih vlada, a da ovo ne implicira uredničko mešanje vlade.

Šeik Hamad je dalji rođak predsedavajućeg mreže Hamada bin Tamera Al Tanija, koji je ranije bio ministar informisanja u vladi Emira Al Tanija.

Tokom svoje vladavine kao apsolutni monarh Katara sastajao se sa brojnim svetskim liderima.

Informer

 

Nakon početne pozajmice od 137 miliona dolara od Emira Al Tanija, Al Džazira je imala za cilj da postane samodovoljna putem reklamiranja do 2001. godine, ali kada se to nije desilo, Emir je pristao na nekoliko uzastopnih zajmova iz godine u godinu i to do čak 30 miliona američkih dolara samo u 2004. godini.

Na konferenciji za novinare 3. oktobra 2001. Kolin Pauel je pokušao da ubedi šeika Hamada da ugasi Al Džaziru, dok je njujorška organizacija "Fernes end Ekjuresi in Reporting" komentarisala da su u tim naporima „Pauel i drugi američki zvaničnici navodno bili uznemireni kanalom, zbog ponovnog emitovanja starih intervjua sa bin Ladenom i uključivanje gostiju koji su previše kritični prema Sjedinjenim Državama u njihove programe.“