06.06.2024.

17:32

Foto: Video Printscreen

Planeta

(VIDEO) Šok u Nemačkoj! Poštovani homoseksualci i dvopolci, bespolni i nebinarni! XY osobe! Istanbulska konvencija digla sve na noge

- Poštovani predsedniče, dame i gospodo - počeo je Keniger svoje izlaganje i nastavio:

- Poštovani homoseksualci, poštovane lezbijke, poštovani dvopolci, poštovani muškarci u ženama, poštovane žene u muškarcima... Poštovani spolnovarijabilni, poštovani polno ekscentrični! Poštovani interseksualci, poštovani bespolni, aseksualni i nebinarni, poštovani XY - navodio je nemački političar, a onda za sam kraj rekao: 

- Stranka ADF odbacuje vaš prelog!

Kako je Keniger započeo borbu protiv Istanbulske konvencije, pogledajte:

Šta je cilj Kenigera i zašto je održan ovaj govor?

U Evropi i dalje ima ljudi koji brane porodične vrednosti i tradiciju, a poštovaoci Istanbulske konvencije, ipak, kažu kako baš ti tradicionalisti često kriju homofobne stavove.

Štefen Keniger je jedan od onih koji se zalaže za tradicionalan brak.

Mnogo je tradicionalno orjentisanih ljudi koji se bore protiv ovog "međunarodnog instrumenta" i kažu da konvencija nije potrebna. Zašto? Jer države već imaju nacionalne zakone koji pružaju dovoljnu zaštitu od nasilja u porodici.

Kako objašnjavaju i "pakuju sa šarenom mašnom" Istanbulsku konvenciju?

Konvencija Veća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatija kao Istanbulska konvencija, prvi je, kako tamo kažu, pravno obvezujući i sveobuhvatan međunarodni mehanizam za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Konvencija, kako oni kažu, pruža nov i detaljan međunarodnopravni okvir za iskorenjivanje nasilja.

U izradi Konvencije  su međunarodni stručnjaci i stručnjaci iz Hrvatske.

Šta kaže i koga štiti Konvencija?

Konvencija se odnosi na čitav niz dela, čije su žrtve u velikoj većini žene. Ta dela obuhvataju, kako Evropsko veće kaže:

Rad na Konvenciji započeo je 2008. godine, a prihvaćena je u Istanbulu 2011. Konvencija je stupila na snagu 2014. godine, nakon što ju je ispravilo deset država članica Veća Evrope. Do danas je u Konvenciju uračunato 28 država članica Veća Evrope.

Hrvatska je Konvenciju potpisala 2013. godine, a Evropska unija 2017.

Šta građanima smeta kod Konvencije?

Očito je da u Konvenciji navedena definicija 'roda' odudara od uravnoteženog shvatanja da je rod identičan polu i može biti muški ili ženski.

Tako dolazimo do zaključka da zaštita "posebno ranjivih skupina" ne sme biti podložna nikakvim ideologijama, te se izražava zabrinutost što se u Istanbulskoj konvenciji "pojavljuju neprihvatljive definicije, prema kojima bi trebalo shvatati 'porodicu', 'rod' i 'rodno nasilje'.

- Biti žena ili biti muškarac način je postojanja, a ne tek puki "atribut" ljudskoga bića - neki su od komentara onih koji se zalažu za tradicionalne vrednosti.

Tako se oko Konvencije stvorila javna rasprava, i traži se otvoren razgovor u kom bi se razmotrile sve nedoumice koje ona ostavlja. Još jedan razlog za to jeste da se, kako kažu, izbegnu dugoročne štetne posledice za celokupno društvo.

Ko je Štefen Keniger?

Politički aktivan u desničarskim partijama od kasnih 1990-ih, izabran je u parlament pokrajine Brandenburg preko državne liste AfD -a na državnim izborima 2014. godine, čiji je član bio do 2019. godine. Od decembra 2017. bio je jedan od šest ocenjivača u saveznom izvršnom komitetu AfD- a sve dok nije podneo ostavku u stranci u novembru 2018. godine. Prema sopstvenim izjavama, to je učinio u znak protesta protiv desničarskih tendencija u stranci.

U ovom trenutku se zalaže protiv Istanbulske konvencije.