16.06.2024.

13:10

Foto: Shutterstock

Planeta

(VIDEO) Bliži se žestok obračun! Rusi ovo dovukli na Krim?! Svet strahuje od narednog poteza Ukrajine, ako odluče...

- Ovo će, u principu, biti eksperimentalna primena... Kerčki most se uvek koristi, i dokle god je tamo, biće korišćen - kaže on.

Takođe je rekao je da je ovaj potez "prilično očekivan" budući da Kremlj premešta dodatne sisteme protivvazdušne odbrane na poluostrvo kako bi nadoknadio gubitke koje trpi od ukrajinskih balističkih napada dalekog dometa sa ATACMS raketama.

U aprilu, tadašnji ruski ministar odbrane Sergej Šojgu najavio je planove za raspoređivanje novih sistema protivvazdušne i protivraketne odbrane, uključujući S-500 Prometej, za koji je 10 sistema naručeno 2021. godine, kao i dodatne S-400, S-300V4, Buk-M3 i Tor-M2U sisteme protivvazdušne odbrane, zajedno sa radarima nove generacije "do kraja godine".

Naglasak na sistemima protivvazdušne odbrane istakao je zabrinutost Moskve zbog povećanja ukrajinskih kapaciteta za napade dalekog dometa raketama i dronovima.

Ovo je dobilo novu hitnost jer su ukrajinski zapadni saveznici odobrili korišćenje njihovog naoružanja protiv vojnih ciljeva na kopnu Rusije i ranjivosti koje su time otkrivene.

Samo u poslednjih nedelju dana, ukrajinski Generalštab je izvestio o uspešnim napadima na ruske S-300 i S-400 lokacije, jednu kod Džankoja – ključnog puta i železničkog čvorišta na severu Krima, i dve lokacije kod Čornomorskog i Jevpatorije, na zapadu poluostrva, kao i lokaciju u ruskoj Belgorodskoj oblasti ranije ovog meseca. Satelitski snimci su, kako se čini, potvrdili da su lanseri, radarske stanice i komandni punktovi uništeni, za šta ruski vojni blogeri kažu da su odgovorne ATACMS rakete.

Šta je Prometej?

Sistem Prometej, poznat i kao 55R6M Triumfator-M, namenjen je za odbranu od balističkih raketa na pozorišnom nivou i druge dugometne protivvazdušne odbrane. Prvobitno je razvijen da obezbedi mobilnu, fleksibilniju zamenu za A-135 antibalistički raketni (ABM) sistem postavljen u silosima oko Moskve.

Tvrdnje su da S-500 ima domet od 600 kilometara (370 milja) protiv balističkih raketa i 500 kilometara (310 milja) za protivvazdušnu odbranu. Proizvođač, Almaz-Antej, kaže da je dizajniran da detektuje i istovremeno napadne do 10 hipersoničnih balističkih ciljeva koji lete brzinom od 7.000 metara (4,3 milje) u sekundi na visinama većim od 180 kilometara (110 milja). Takođe tvrde da može napasti satelite u niskoj orbiti i oružane platforme sa vremenom reakcije manjim od 4 sekunde, što je više nego dvostruko kraće od S-400 Triumfa.

S-500 se sastoji od šest zasebnih, ali povezanih komponenti: 77P6 lansera, 55K6MA i 85Zh6-2 komandnih stanica, 91N6A(M) radara za akviziciju i upravljanje borbom, 96L6-TsP radara za akviziciju, 76T6 višenamenskog i 77T6 ABM radara za angažovanje. Svi elementi su postavljeni na BAZ kamione ili prikolice sa više točkova.