17.06.2024.

20:00

Foto: clipart

Planeta

Bolest koja jede meso širi se Japanom! Svet se tek izborio sa kovidom, a preti mu nova pošast!

Jedina nada za obolele jeste brza terapija moćnim antibioticima, ali mnogi ne stignu na vreme do lekara!

Jede obolele

Britanski "Telegraf" navodi da je već zabeleženo 977 slučajeva "sindroma streptokoknog toksičnog šoka" (STSS), kako se stručno naziva ova bolest, što je mnogo više od 941 obolelog prošle godine. Da sve bude još strašnije, sam patogen je čest i pretpostavlja se da je između pet i 20 odsto zdravih odraslih osoba zaraženo bakterijom, ali nemaju simptome. 

Problem je što kod određenih pacijenata streptokoke mogu izazvati niz bolesti, od upale krajnika i impetiga do šarlaha i upale pluća, a u nekim posebno teškim slučajevima, ova bakterija može ući duboko u meka tkiva i mišiće prilikom posekotina i rana, gde izaziva nekrotizirajući fascitis ili "bolest koja jede meso". Upravo se ova bolest trenutno širi u Japanu, pokazuju podaci Nacionalnog instituta za infektivne bolesti.

"Region Tokija je najviše pogođen, gde je zabeleženo 145 slučajeva u prvih šest meseci 2024. Najviše obolelih je kod starijih od 30 godina, dok je stopa smrtnosti oko 30 odsto", piše japanski list Asahi Šimbun.

Profesor na Medicinskom fakultetu u Brajtonu i Saseksu Džon Koen, kome su upravo specijalnost zarazne bolesti, navodi da nije neobično što je došlo do naglog povećanja broja slučajeva.

- U prošlosti smo imali takva povećanja u Velikoj Britaniji. To se može dogoditi zato što se s vremena na vreme pojavi novi soj bakterije - rekao je Džon Koen.

Posledica korone

Lekari smatraju da je pojava "bolesti koja jede jede meso" posledica gotovo dvoipogodišnje bitke sa kovidom! Profesorka na Imperijal koledžu u Londonu Širani Sriskandan objašnjava da su epidemiološke mere ukinute u različito vreme širom sveta, što je dovelo do postepenog porasta slučajeva streptokoke grupe A.

- Ovo je jedno od mogućih objašnjenja zašto Japan ove godine beleži porast slučajeva - smatra ona.

Prema njenim rečima, u Engleskoj je broj slučajeva streptokoka grupe A (upala grla, šarlah i ređe invazivne infekcije) naglo opao tokom pandemije kovid-19 i mlađa deca se nisu susrela sa streptokokom grupe A kao što bi to bilo normalno. Zbog toga je bilo više dece podložne ovoj bakteriji kada su ukinute epidemiološke mere, a to je verovatno dovelo do porasta slučajeva koje smo videli 2022. godine - navodi profesorka.

Podsetimo, Svetska zdravstvena organizacija izdala je u decembru 2022. upozorenje nakon naglog porasta invazivnih infekcija streptokokom A, uključujući šarlah, u Britaniji, Francuskoj, Irskoj, Holandiji i Švedskoj. U većini slučajeva deca su bila zaražena.

Informer

 

Na Svetskom ekonomskom forumu u švajcarskom Davosu početkom godine svet je upozoren na još jednu pandemiju, nazvanu "bolest iks (X)".
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ranije je upozorila da je za suočavanje sa ovom zarazom priprema ključna kako bi se izbegla katastrofa zabeležena tokom pandemije kovida-19, kada zdravstveni sistemi nisu bili u stanju da se nose sa brojem zaraženih i obolelih, a izgubljene su milijarde dolara.
"Bolest iks" ne postoji, a ovaj hipotetički naziv koristi SZO za nepoznatu zaraznu infekciju koja može da izazove pandemiju. Naziv je skovan pre izbijanja pandemije koronavirusa.
Da sve bude još strašnije, "bolest iks" je bila na spisku primarnih bolesti koje je SZO objavila u februaru 2018. godine.