20.06.2024.

17:27

Foto: EPA

Planeta

Može li severnokorejska vojska da brani Donbas od NATO?! Putin i Kim su već sve precizirali, sada je sve na Alijansi!

Trenutno za tim nema potrebe, s obzirom na to da Rusija ima dovoljno i ljudstva i najsavremenijeg naoružanja, ali eksperti smatraju da Sporazum o strateškom partnerstvu Rusije i Severne Koreje može biti primenljiv na specijalnu vojnu operaciju, s obzirom na prisustvo NATO instruktora u Ukrajini, snabdevanje Kijeva zapadnim oružjem, odobrenje članica NATO-a da ukrajinske snage mogu da gađaju rusku teritoriju zapadnim oružjem i moguće slanje vojski NATO zemalja u Ukrajinu - predstavlja akt agresije protiv Rusije.

Dogovorom Moskve i Pjongjanga je sve već precizirano - ako se izvrši agresija na jednog saveznika, onda drugi saveznik ima pravo da mu pomogne. Uostalom, očekuje se isporuka aviona F-16 u Ukrajinu, što Moskva tretira kao eskalaciju s obzirom na njihov potencijal kao platformu za nuklearno oružje.

- Severna Koreja je najmilitarizovanija zemlja na svetu, gde se oko 20 odsto bruto domaćeg proizvoda troši na odbranu. Poslednjih decenija zemlja je napravila tehnološki iskorak. Danas ima svoje satelite, interkontinentalne balističke rakete, nuklearno oružje i hipersonične rakete, a napominjem da je u svetu veoma malo zemalja koje imaju takve rakete - kaže ruski ekspertAndrej Klincevič.

On navodi da je u Severnoj Koreji skoro sva vojna infrastruktura smeštena duboko pod zemljom i ne mogu se uništiti ili otkriti uz pomoć satelita. Reč je o oko 180 vojnih fabrika, od kojih deset proizvodi granate. U arsenalu severnokorejske vojske postoji „ogromna količina municije, uglavnom sovjetskog kalibra". Ima ih na milione u skladištima.

Zemlja ima posebne vrste naoružanja, kao što su teška artiljerija jedinstvenog kalibra od 170 milimetara, dometa većeg od 50 kilometara, i višecevne raketne sisteme, dometa većeg od 600 kilometara.

Klincevič je napomenuo da se Zapad veoma plaši jačanja vojne saradnje između Rusije i Severne Koreje, a posebno mogućeg slanja severnokorejske vojske u Ukrajinu.

- I kao trešnjica na torti je retorika Zapada o slanju svoje vojske u Ukrajinu, pošto ukrajinske snage ne uspevaju da mobilizuju i obuče ljudstvo - dodaje on.

Prema njegovim rečima, NATO u ograničnemom obimu već šalje svoje vojne stručnjake da se bore sa Rusijom i „najverovatnije će ih slati u većem broju" i u tom smislu, odgovor bi mogao da bude pojavljivanje severnokorejskih vojnika u zoni specijalne vojne operacije.

Prema njegovim rečima, snajperske borbe su veoma aktuelne u urbanim sredinama, pa je za severnokorejsku vojsku veoma važno sticanje pravog borbenog iskustva.

Saradnja Rusije i Severne Koreje može imati i značajan uticaj na ravnotežu snaga u severoistočnoj Aziji, pa čak i u celom Azijsko-pacifičkom regionu.

Severnokorejska vojska je, smatra Klincevič, sila sposobna da pruži otpor Južnoj Koreji i Americi, u slučaju napada. Za Rusiju pojava takvog saveznika može ozbiljno da poremeti odnos snaga, ali ne u korist Zapada.

Ruski ekspert Konstantin Asmolov napominje da je sastanak Vladimira Putina i korejskog lidera Kim Džong Una održan u trenutku kada zapadne zemlje rade na formiranju vojno-političkih saveza u Azijsko-pacifičkom regionu.

- Sada, u uslovima globalnih turbulencija, formiraju se blokovi, a potencijalni 'azijski NATO', trougao Vašington-Tokio-Seul, u velikoj meri opravdava svoju institucionalizaciju saradnjom Moskve i Pjongjanga, iako se u toj fazi moglo govoriti samo o nekim 'indirektnim dokazima'. Kao rezultat toga, dobili smo priču o proročanstvu koje se ostvarilo - Moskva i Pjongjang su zaista postali prijatelji na veoma visokom nivou… Sveobuhvatno strateško partnerstvo je, ako me sećanje ne vara, najviši nivo odnosa u savremenoj ruskoj klasifikaciji i ovde su odnosi između Moskve i Pjongjanga podignuti na viši nivo, čime smo preskočili nekoliko stepenica - kaže Asmolov.

Putinova poseta Severnoj Koreji nije važna samo za razvoj bileteralnih odnosa, nego je i korak ka novom svetskom poretku, ističu eksperti. Asmolov ocenjuje da je ovo je element stvaranja neke vrste alternativnog sistema svetskog poretka, sistema zasnovanog na pravdi, za razliku od američkog takozvanog poretka zasnovanog na pravilima, jer Putin pruža političku i diplomatsku podršku državi koja nije samo demonizovana i nazvana „odmetničkom zemljom", već je istovremeno i članica nuklearnog kluba i najdugovečnija socijalistička država.

Prema njegovim rečima, Moskva, Peking i Pjongjang ujedinjeni su u „taktički savez" zbog pretnji koje stvara kolektivni Zapad.

Analitičari ističu da će neki delovi sporazuma, posebno oni koji se tiču vojne i vojno-tehničke saradnje, ostati tajna, a ono što najviše brine Zapad tiče se isporuka naoružanja, kao i naprednih raketnih i svemirskih tehnologija.

Severnokorejski lider je naglasio da bi zaključivanje novog "najmoćnijeg sporazuma" između Rusije i Severne Koreje bilo nezamislivo bez „izuzetne dalekovidnosti" Putina, "najdražeg prijatelja korejskog naroda".