22.06.2024.

18:03

Foto: Shutterstock

Planeta

Dramatično upozorenje stiže iz Azije: Amerika ide ka ponoru, zovu je - "spirala smrti", znate li šta to znači?!


Prema predviđanjima ekonomskih analitičara, odnos državnog duga Sjedinjenih Država i bruto domaćeg proizvoda (BDP) biće 130% do 2034. godine, u odnosu na trenutnih 98%, navodi Azija Tajms.

Najalarmantnija stvar u vezi sa projekcijama da će američki državni dug dostići 50 biliona dolara do 2034. je da će prava cifra, zapravo, biti nesumnjivo mnogo veća, navodi se u saopštenju.

Prema pisanju lista, Kongresna kancelarija za budžet (CBO) je nedavno primetila da će za deset godina američki državni dug dostići 122 odsto BDP-a. Zauzvrat, to bi "pogoršalo finansijsku poziciju Amerike posle Drugog svetskog rata". Istovremeno, Goldmanov ekonomski tim veruje da će odnos američkog državnog duga i bruto domaćeg proizvoda dostići 130% do 2034. sa sadašnjih 98%, odnosno 26,3 biliona dolara (bilion = 1.000 milijardi), što je za punih 8% više od procena CBO.

"Ova usporena ekonomska katastrofa može biti ubrzana političkim prepirkama ili naporima vodećih tržišta u razvoju da se dedolarizuju", pojašnjava se u analizi.

Azija Tajms je naveo da "ne može da se kladi" da će američki dug porasti samo na 50 biliona dolara za deset godina.

"Pošto stvarna cifra premašuje i najgora očekivanja, globalna tržišta bi mogla da pate. A Vašington će olakšati zemljama globalnog juga u nadi da će istisnuti dolar", zaključuje se u tekstu.

Šta je "spirala smrti"

Podsetimo, ranije je američki ekonomista Nasim Taleb rekao da će rast američkog javnog duga i nedostatak finansijske podrške u budućnosti zemlju dovesti do "spirale smrti".

Kako je početkom godine preneo Blumber, Taleb, inače autor knjige "Crni labud", naveo je da SAD rizikuju da se nađu u "smrtonosnoj spirali" zbog dugova.

Prema njegovom mišljenju, deficit u američkom budžetu raste takvim tempom da će biti potrebno čudo kako bi se poništila šteta. U januaru je državni dug SAD premašio 34 hiljade milijardi dolara.

- Dok god Kongres nastavlja da širi limit duga, jer se boji posledica ispravnih postupaka, takva struktura političkog sistema na kraju formira dužničku spiralu. Međutim, dužnička spirala je slična spirali smrti - izjavio je on.

Ekonomista je dug koji raste definisao kao "beli labud", odnosno rizik koji je verovatniji, nego "crni labud". Taleb je "belim labudovima" dodao i ranjivost na potrese koja raste u američkoj ekonomiji. Objasnio je da su regioni zbog globalizacije postali zavisni jedni od drugih, tako da problemi u jednom regionu mogu da se pojave kao rikošet širom sveta.

Na pitanje kako se može razviti "smrtonosna spirala", Taleb je odgovorio da je neophodno nešto što će doći spolja ili neko čudo i da ga to primorava da celokupan politički sistem zapadnog sveta posmatra sa mračnije strane.

Državni dug

Državni dug SAD predstavlja obim duga federalne vlade pred poveriocima. To mogu biti privatna lica, kao što su građani ili strani investitori, kao i države ili veliki fondovi. Vašington uzima sredstva kako bi pokrio deficit u budžetu koji se primećuje više od 20 godina.

Prethodni rekordan državni dug je bio 33 biliona dolara, koji je fiksiran sredinom septembra 2023. godine. Američki predsednik Džozef Bajden je u julu 2023. godine zaustavio dejstvo limita državnog duga do 2. januara 2025. godine.

Ministar finansija SAD Džanet Jelen je u januaru rekla da je obim američkog državnog duga zastrašujući i da bi u budućnosti morale da se preduzmu mere kako bi se deficit smanjio.

Direktor američke banke „JP Morgan” Džejmi Dajmon je upozorio da je trenutni odnos američkog duga i BDP-a premašio 100 odsto, a do 2035. godine bi mogao da bude i 130 odsto. On je podsetio da je 1982. godine državni dug bio 35 odsto od BDP-a pri inflaciji od 12 odsto, uz osnovnu stopu oko 21,5 odsto i nivo nezaposlenosti oko 10 odsto, prenosi Sputnjik. Dajmon je proces uporedio sa liticom do koje će Amerika doći za oko deset godina.