23.06.2024.

10:10

Foto: Shuterstock,Epa

Planeta

Sad je red na Rusiju! Putin trlja ruke: Udarna odluka Nigera o Francuskoj, počeo dugo najavljivani proces!

Kompanija "Orano" je saopštila da je izgubila dozvolu za rad u rudniku Imuraren, u severnom Nigeru.

Eksploatacija uranijuma u ovom rudniku trebalo je da je počne 2015. godine, ali je projekat privremeno prekinut posle pada svetskih cena uranijuma, zbog japanske nuklearne katastrofe 2011. godine u Fukušimi.

Vlada Nigera je, nakon što je preuzela vlast u julu prošle godine, obećala da će preispitati sve rudarske koncesije u zemlji, a Ministarstvo rudarstva je upozorilo kompaniju "Orano" da će joj oduzeti licencu ako radovi u rudniku ne počnu do 19. juna.

"Orano": Osoprićemo odluku na sudu

Kompanija "Orano" je saopštila da je zabrana usledila uprkos nedavnom početku radova na ovoj lokaciji.

Takođe, "Orano" tvrdi da je "spreman da zadrži sve kanale za komunikaciju sa vlastima Nigera" i da će pokušati da ospori odluku o povlačenju dozvole pred nacionalnim i međunarodnim sudovima. Francuska firma je prisutna u Nigeru od 1971. godine. Rudnik uranijuma u ​​Arkokanu zatvoren je 2021. godine, a "Orano" vodi još jedan rudnik uranijuma u ​​severnom regionu Arlit.

Prema podacima atomske organizacije Euratom, Niger je 2022. proizvodio četvrtinu uranijuma za potrebe evropskih nuklearnih elektrana.

Prethodno su vojne vlasti Nigera otkazale gostoprimstvo francuskim i američkim trupama i započele vojnu saradnju sa Rusijom i Iranom.

Na poslovima eksploatacije uranijuma u Nigeru poslednjih godina rade kineske, australijske, američke, britanske, italijanske, kanadske, ruske i indijske firme.

Rudarska kompanija "Azelik", koju je u kineskom vlasništvu, preuzela je eksploataciju uranijuma na severu zemlje.

Rusija bi mogla da preuzme francuske rudnike uranijuma u Nigeru

Rusija nastoji da preuzme imovinu povezanu sa proizvodnjom uranijuma koju drži francuska kompanija pod državnom kontrolom, prenosi "Blumberg" pozivajući se na neimenovane izvore.

Ruska državna nuklearna kompanija "Rosatom" imala je kontakte sa vojnim vlastima Nigera u vezi sticanja imovine koju drži francuska "Orano SA", kaže izvor "Blumberga" iz Moskve.

Neimenovani zapadni diplomata je rekao je da su razgovori verovatno bili usredsređeni na dozvole za rudarstvo. Niger je 2022. godine pokrivao oko četiri odsto svetske proizvodnje uranijuma, prenosi taj portal.

Nakon puča u julu prošle godine u kom je zbačen prozapadni predsednik Mohamed Bazum, Niger je ojačao bezbednosnu saradnju sa Rusijom. To je otvorilo prostor i za veći angažman Rusije u drugim oblastima, uključujući rudarstvo.

- Rusija pojačava svoje ekonomske, diplomatske i vojne veze sa Afrikom, uključujući i posle puča u Nigeru, i oni vide ovaj deo sveta kao stratešku priliku za ulaganja - rekao je analitičar za nuklearna pitanja iz Berlina Mark Hibs, dodajući da Rosatom "diverzifikuje svoja ulaganja u uranijum u Africi".

Navodi se da su razgovori ruske nuklearne kompanije i vlade u Nijameju i dalje u ranoj fazi, kao i da detalji razgovora nisu poznati.