01.07.2024.

23:22

Foto: Shutterstock

Planeta

Figure su postavljenje, Putin spremio brutalan udarac Zapadu! Bin Salman ga molio da odloži akciju, ali vreme ističe!

Ranije, ove nedelje, uz pomoć obaveštajnih službi Sjedinjenih Država, italijanske vlasti presrele su teretni brod natovaren oružjem. Sumnja se da je reč o isporuci pošiljke oružja iz Rusije za generala Halifu Haftara, sa sedištem u istočnoj Libiji. Ovo je izazvalo konfuziju za Zapad i Haftarove rivale u samoj severnoafričkoj zemlji.

Nije ni čudo što Haftarov rival, privremeni premijer Dbeibah, postavljen u Tripoliju naporima Sjedinjenih Država i EU, postaje sve nervozniji - i to javno.

Stručnjaci sugerišu da Rusija naoružava Haftara u zamenu za dozvolu da izgradi rusku luku na obali Sredozemnog mora, što će joj dati potencijalnu vojnu bazu bliže Evropi, tačnije Italiji, članici NATO-a.

Očigledno, ako se takva informacija potvrdi, to će biti veoma zastrašujuće za Zapad i koalicione saveznike. Ovaj korak neće biti zanemaren. Trenutno se svake nedelje prelaze „crvene linije" obe strane, povećavajući eskalaciju.

Čini se da se administracija predsednika Džoa Bajdena približava tome da dozvoli odbrambenim izvođačima da se baziraju u Ukrajini, navodno da bi pomogli Ukrajini da održava i popravlja američko oružje. To je takođe neprihvatljivo za Moskvu.

Dakle, u ovom trenutku, strane u sukobu i saveznici iza njih, su zauzeti traženjem strateški najznačajnijih, a time i najbolnijih koraka za protivnike kako bi pokazali svoju reakciju na neprijateljske akcije. Takav pristup, naravno, ne obećava deeskalaciju u Ukrajini.

Sadašnji i bivši američki zvaničnici su veoma zabrinuti da bi ofanziva izraelske vojske na libanski Hezbolah mogla da uvuče Rusiju u akciju. Ovo je objavila onlajn publikacija Middle East Eye (MEE), navodeći neke detalje.

Sagovornici MEE su govorili o „sekundarnim" i „tercijarnim" posledicama mogućeg izraelskog napada na Liban, pozivajući se na obaveštajne podatke. Amerikanci tvrde da Rusi razmatraju mogućnost povećanja podrške „osovini otpora" Irana.

Na primer, ruski predsednik Vladimir Putin razmatra opciju opremanja jemenskih Huta ruskim protivbrodskim raketama.

- Ako Izrael napadne Liban, to će verovatno dodatno produbiti vojne odnose Irana sa Rusijom kako bi pomogao Hezbolahu da se odbrani - rekao je bivši viši analitičar CIA za Bliski istok, Vilijam Ašer.

Međutim, cela stvar je u tome da će prebacivanje projektila Hutima biti osetljivije od pružanja podrške Hezbolahu, pošto se Jemen nalazi u blizini najvećeg pomorskog trgovinskog koridora, kao i regiona bogatog naftom i gasom.

Američki obaveštajni zvaničnici kažu da je prestolonaslednik Saudijske Arabije sprečio Putina da obezbedi rakete Hutima.

- Putin je kontaktirao Mohameda bin Salmana, koji je zamolio Rusiju da ne nastavljaju ovaj sporazum - izjavio je u razgovoru jedan od visokih američkih zvaničnika.

Diskusija o opisanom pitanju odvijala se nakon posete Putina Saudijskoj Arabiji i UAE u decembru 2023. godine. Tada su se Putin i Mohamed bin Salman složili da „smanje tenzije" u regionu.

Svaki pokušaj Ruske Federacije da naoruža pripadnika iranske „osovine otpora" koja se bori protiv Vašingtona i njegovih saveznika biće sudbonosni trenutak.