12.08.2024.

19:40

Foto: Rojters

Planeta

Kineske hipersonične rakete potopiće američke nosače aviona još u Perl Harburu! SAD nisu spremne za rat sa Pekingom!

Savremeni sukobi su brzo pokazali kako se ratovanje promenilo, ocenio je general Mili u članku napisanom za Foreign Affairs. Na primeru Ukrajine je ukazao i izveo svoje osnovne zaključke.

- Dronovi i njihovi operateri koriste sisteme veštačke inteligencije. Istovremeno, postoji trka u razvoju još naprednijih tehnologija koje menjaju prirodu ratovanja i u drugim sukobima širom sveta. To nije iznenađujuće, jer je rat uvek podsticao inovacije. Međutim, danas se promene dešavaju izuzetno brzo i sa mnogo većim uticajem - istakao je on .

On upozorava da budući ratovi, najverovatnije, neće zavisiti od brojnosti trupa ili vojne opreme. Dominiraće moćni algoritmi i autonomni sistemi oružja. Međutim, SAD još uvek nisu spremne za takav razvoj.

- Američka vojska je potpuno nespremna za elemente iznenađenja. Naši avioni, tenkovi i brodovi nisu opremljeni protiv napada bespilotnih letelica, a veštačka inteligencija još nije počela da se primenjuje. Generalno, Pentagon nema dovoljan broj projekata usmerenih na ispravljanje ovih nedostataka, a postojeće inicijative se realizuju presporo - smatra Mili.

U međuvremenu, protivnici SAD ne spavaju. Rusija ubrzano uvodi veštačku inteligenciju u svoju Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, a Kina je u aprilu najavila svoje najveće vojno restrukturiranje u poslednjih deset godina sa fokusom na modernim tehnologijama, upozorava general.

- Vojnici moraju biti obučeni da kontrolišu dronove i koriste veštačku inteligenciju. Međutim, američkim kreatorima politike, koji su navikli da imaju najmoćniji odbrambeni aparat na svetu, ideja o takvom restrukturiranju možda se neće dopasti. Ranije je bilo teško predvideti koje će inovacije uticati na tok budućih bitaka. Danas je sve drugačije. Dronovi su sveprisutni, a roboti se koriste sve češće - jasan je bivši šef Združenog generalštaba SAD.

Sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini, analizira on dalje, pokazali su da veštačka inteligencija menja način ratovanja. Moguće je da će veštačka inteligencija uskoro biti široko integrisana u sve aspekte vojnog planiranja i izvođenja operacija. Automatizacija je nekada bila koncentrisana u vazduhu i na moru, ali će uskoro preći na kopneno ratovanje.

- U prvoj fazi rata, roboti će se koristiti za različite funkcije - od izviđanja do direktnih napada. Na primer, Rusija se već aktivno kreće u tom pravcu, koristeći robote za evakuaciju žrtava i deaktiviranje eksploziva. Sledeću generaciju ratnih mašina će kontrolisati veštačka inteligencija koja će mapirati bojno polje i predviđati tačke napada. Ljudi će se oslanjati na mašine za uklanjanje mina sa polja i odbijanje neprijateljskih plotuna - ističe Mili.

Zbog urbanog rasta, budući ratovi bi mogli biti koncentrisani u gusto naseljenim područjima, čineći sukobe smrtonosnijim. To će zahtevati velike troškove i resurse, kao i robotsko oružje, kao što je postavljanje pasa-robota na ulice kako bi preuzeli kontrolu nad pozicijama u gradovima.

- Upotreba dronova je važna iz još jednog razloga - prilično su jeftini. To je pristupačnija klasa oružja. Na primer, dron MK-9 Riper, jedan od najskupljih tipova bespilotnih letelica, košta četiri puta manje od lovca F-35. Istovremeno, najjednostavniji dronovi mogu koštati oko 500 dolara. Ova dostupnost bi mogla da omogući raznim državama da pošalju rojeve dronova u izviđanje i napade. Ti rojevi mogu da preplave zastarele sisteme protivvazdušne odbrane koji nisu dizajnirani da istovremeno unište stotine ciljeva - smatra general vojske SAD.

Prema njegovom mišljenju troškovi zaštite od takvih „jata" mogu znatno premašiti cenu neprijateljskog napada. Kao primer, ona navodi iranski napad na Izrael 14. aprila. On Teheran nije koštao više od 100 miliona dolara, dok su napori SAD i Izraela za presretanje koštali više od dve milijarde dolara.

Nijedna država, smatra on, ne može biti potpuno spremna za buduće sukobe. Niko nije počeo da masovno proizvodi neophodnu opremu ili da kreira softver za potpuno upravljanje automatizovanim oružjem. Ali jasno je da su neke zemlje napredovale više od drugih. Na primer, Rusija je značajno povećala proizvodnju bespilotnih letelica i sada ih sa velikim uspehom koristi na bojnom polju. Kina dominira na globalnom tržištu komercijalnih dronova.

- Američke trupe nisu spremne da dejstvuju na bojnom polju gde se može primetiti svaki njihov pokret i gde mogu biti napadnute dronovima. Osim toga, Amerikanci bi takođe bili ranjivi u urbanim bitkama, gde bi neprijatelju bilo lakše da ih napadne. Američka vojska neće biti bezbedna ni na moru. Na primer, kineske hipersonične rakete mogle bi potopiti američke nosače aviona pre nego što napuste Perl Harbur - upozorava Mili.

Peking, navodi on dalje, već primenjuje sisteme nadzora zasnovane na veštačkoj inteligenciji koji bi mu mogli dati prednost u odnosu na Sjedinjene Države širom Indo-pacifičkog regiona. Moćni, ali skupi F-35 teško će se suprotstaviti rojevima jeftinih dronova. Isto se može reći i za teško oklopljene tenkove Abrams.

Zbog toga je američkoj vojsci hitno potrebna reforma.

- SAD bi trebalo da obezbede strogu kontrolu nad svojom vojnom veštačkom inteligencijom i da izvrše pritisak na druge zemlje da učine isto. Ako druge zemlje, bilo da su saveznici ili protivnici, odbiju, Vašington mora da upotrebi ekonomski pritisak. Sledeća generacija autonomnog oružja takođe zahtevati agresivno američko vođstvo - jasan je Mili.