30.08.2024.

00:15

Foto: Shutterstock/Reuters

Planeta

(VIDEO) Kijev napada Moskvu ako Mask da zeleno svetlo! Novi dron Palancia mogao bi da pogodi mete duboku u unutrašnjosti Rusije!

Njihove stavove potkrepljuju nedavni video snimci koji kruže onlajn i koji prikazuju ovo napredno ukrajinsko oružje.

Dakle, šta ukrajinski dron čini izazovom za Rusiju? I kako bi integracija Starlink-ovih internet mogućnosti pretvorila ovaj kamikaza dron u strašno oružje?

Kako izgleda

UAV Palancia ima trup ovalnog oblika sa dva para krila. Prvi par je postavljen napred, ispod trupa, dok je drugi pozadi, na vrhu. Njegov rep se sastoji od dva krila postavljena pod uglom od 45 stepeni, smeštena blizu jednog iznad motora.

Kamikaza dron poleće sa piste, pokretan jednim motorom postavljenim pozadi, sa dvostrukim usisnicima vazduha postavljenim na bočnim stranama zadnjeg trupa.

Ovaj dizajn je namenjen za povećanje prikrivenosti i sprečavanje usisavanja krhotina tokom poletanja. Sudeći po auspuhu, možda je to pusldžet (pulsejet) motor, iako je to spekulativno.

Postoje dve glavne teorije: motor je ili pulsni ili tradicionalni turbomlazni.

Pulsdžet motor radi pulsirajućim paljenjem goriva, stvarajući seriju brzih eksplozija koje stvaraju potisak. Ovaj dizajn je jednostavan, obično sa malo ili bez pokretnih delova. Pulsdžet motori troše više goriva od turbomlaznih, ali njihova jednostavnost smanjuje težinu i omogućava skladištenje više goriva u trupu.

Dužina drona je oko 2 metra. Njegov oblik podseća na krstareću raketu iz sovjetske ere, ali se lansira sa zemlje na šasiji sa točkovima domaće izrade koju pokreće potisak motora drona.

Prednost u odnosu na ruski PVO

Stručnjaci sugerišu da UAV Palancia nije autonomno vozilo već daljinski upravljano. Ova razlika je ključna jer ukrajinskom dronu daje značajnu prednost u odnosu na rusku protivvazdušnu odbranu.

Daljinski upravljan znači da operater drona može da manevriše, da leti na veoma malim visinama, efikasno izbegavajući neprijateljske radare. Nasuprot tome, autonomni dron ili municija drže se unapred postavljene putanje, često na većim visinama, što olakšava otkrivanje putem radara.