02.09.2024.

23:30

Foto: Shutterstock/EPA/EFE/Terje Pedersen

Planeta

Šta se dešava, Ameri u Tihom okeanu nemaju nijedan nosač aviona - prvi put od 2001. Strah od Kine, ili je svih šest u kvaru?!

Bivši direktor obaveštajne službe američke mornarice na Pacifiku Džim Fenel smatra da odsustvo nosača aviova (sa udarnim grupama ratrnih brodova oko sebe) predstavlja veliku opasnost za SAD.

Ocenio je da je to presedan koji „šalje jasan i nedvosmislen signal Pekingu da je malo verovatno da će administracija Bajden-Haris intervenisati da zaštiti američke nacionalne interese u regionu ili saveznike SAD".

The National Interest to naziva kritičnom ranjivošću i piše da postoji rastuća kriza u američkoj floti. Amerikanci više nemaju dovoljno nosača aviona da pokriju sve. Čak ni u miru.

- Pentagon nema dovoljno nosača aviona, čak ni za borbenu obuku. Sjedinjenim Državama će biti sve teže da obuzdavaju Kinu ovde, s obzirom na brzinu kojom Peking prave nove brodove Amerikanci shvataju da počinju malo po malo da popuštaju. Sada diplomatskim naporima u regionu pokušavaju da kompenzuju stagnaciju svog vojnog potencijala. Ulažu napore da stvore neku vrstu azijskog NATO-a. Amerikanci se nadaju da će u budućnosti u potpunosti u tu strukturu uključiti Japan, Filipine, Južnu Koreju, Indiju i Australiju - smatra on.

Amerikanci, naglašava Koškin, to više ne mogu da izdrže, a priča o nosačima aviona to potvrđuje. 

- Vreme ističe, a oni moraju imati vremena da izgrade oko Kine sistem obuzdavanje. Ali, pozicija SAD slabe. Peking gradi veštačka ostrva u Južnom kineskom moru - svako od njih proširuje teritorijalne vode, a samim tim i granicu za 12 nautičkih milja. Sve je pojačano istovremenim jačanjem kineske vojne moći. Ako se trend ne promeni, Amerikanci će u jednom trenutku morati da odu - istile ruski ekspert.