29.09.2024.

05:31

Foto: Reuters/shutterstock

Planeta

(VIDEO) Putina guraju da uradi ono najgore! Svet zaboravio kakvo sovjetsko čudovište Rusija čuva: Ako ga pusti na neprijatelje, sve je gotovo!

U svojoj objavi na društvenoj mreži X, Bouz je naveo da je zastrašujuće i samo razmatranje scenarija u kojem bi došlo do eskalacije sukoba sa Rusijom, što bi moglo dovesti do upotrebe nuklearnog oružja.

Bouz je podsetio na jedan od najsimboličnijih događaja iz perioda Hladnog rata – testiranje „Car-bombe“ od strane Sovjetskog Saveza sredinom 20. veka.

Ova termonuklearna bomba, sa snagom daleko većom od bilo kojeg drugog oružja u istoriji, postala je simbol ekstremnog potencijala nuklearnog razaranja.

Car-bomba, detonirana 1961. godine na arhipelagu Nova Zemlja, bila je toliko moćna da je eksplozija proizvela udarni talas koji je obišao Zemlju nekoliko puta.

Sama činjenica da je takvo oružje razvijeno pre više od pola veka, a da današnje nuklearne tehnologije, koje su daleko naprednije, izazivaju dodatne zabrinutosti u savremenom kontekstu potencijalnih sukoba.

Bouz je napomenuo da su zapadni političari trenutno suočeni s ozbiljnim izazovima u vezi s pitanjem kako voditi politiku prema Rusiji.

Iako mnogi veruju da je upotreba nuklearnog oružja malo verovatna, Bouz je izrazio mišljenje da čak i sama pomisao da bi do toga moglo doći predstavlja ogroman strah.

Ovaj stav se oslanja na činjenicu da Rusija danas poseduje najveći nuklearni arsenal na svetu, sa više od 6.000 nuklearnih bojevih glava, što čini svaki sukob sa ovom zemljom potencijalno katastrofalnim za čitavu planetu.

Pored toga, modernizacija i razvoj novih tipova nuklearnog oružja u Rusiji samo pojačavaju zabrinutost. Posebno se ističe razvoj hipersoničnih raketa koje mogu nositi nuklearne bojeve glave, što dodatno menja dinamiku potencijalnih sukoba.

U tom kontekstu, ruski zvaničnici, uključujući ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, više puta su isticali da ne treba potcenjivati opasnost od nuklearnog sukoba.

Lavrov je ranije izjavio da su rizici od nuklearnog rata „veoma ozbiljni“ i da se ta opasnost ne sme zanemariti. Ove izjave su u skladu sa retorikom ruskih lidera, koji su više puta upozoravali Zapad da ne podcenjuje ozbiljnost sukoba u Ukrajini, te da bi prekomerno uplitanje moglo dovesti do nepredvidivih posledica, uključujući potencijalnu nuklearnu eskalaciju.

Predsednik Rusije Vladimir Putin takođe je govorio o ovoj temi na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu (PMEF) u junu 2023. godine.

Putin je tada izjavio da svet ne sme olako shvatati pretnje oružjem za masovno uništenje, uključujući nuklearno oružje. Iako je podvukao da Rusija ne želi sukob, takođe je jasno dao do znanja da zemlja neće oklevati da upotrebi sva raspoloživa sredstva za svoju odbranu ako bude ugrožena.