Planeta
SAD u panici od ovog ubitačnog kineskog bombardera?! Javno mu traže mane, a sve bi dali da je njihova zver!
Konstruisan sa mogućnostima skrivenosti i dugog dometa, N-20 bi mogao da nosi teret od 40 tona sa borbenim dometom od preko 5000 milja. Nalik na američki B-2 Spirit i predstojeći B-21 Raider, N-20 moguće je, da je razvijen pod uticajem američke tehnologije.
Međutim, kašnjenja u proizvodnji i prijavljeni inženjerski izazovi sprečili su njegov zvanični debi, što je navelo analitičare da dovode u pitanje stvarnu sposobnost bombardera.
Profil bombardera N-20
U proučavanju hemije, N-20 je hemijska formula za vodu (H2O), jedinjenje koje pokriva sedamdeset procenata površine Zemlje, glavni je sastojak tečnosti svih poznatih živih organizama i od vitalnog je značaja za sve poznate oblike života.
U proučavanju vojnog vazduhoplovstva, N-20 je sredstvo za suočavanje sa smrću, potencijalni podzvučni stelt bombarder za vazdušne snage Kineske narodnooslobodilačke armije koji – zajedno sa lovcem pete generacije Chengdu J-20 – treba da podstaći agendu te zemlje za regionalno zastrašivanje i globalnu projekciju moći, ako ne i direktnu dominaciju. Recite Nihao-ma to the Xian H-20 (AKA Hong-20, Xian H-X), koji predstavlja prvi potencijalni strateški bombarder dugog dometa Narodne Republike Kine (NRK).
N-20 Početna istorija i navodne specifikacije
Konstruisan od strane Xian Aircraft Industrial Corporation, AKA Xian Aircraft Company Limited (XAC)) sa sedištem u istoimenom gradu Sian, glavnom gradu kineske provincije Šensi, planovi za N-20 su prvi put objavljeni. 2016. godine od strane generala Ma Sjatjana, koji je u to vreme služio kao komandant RV Kine. Dve godine kasnije, i godinu dana, nakon što je Maa nasledio general Sjuj Ciljang, portparol RV Kine, potvrdio je da razvojna faza programa ostvaruje „veliki napredak“.
XAC je takođe kompanija koja je proizvela stari N-6 bombarder iz pedesetih godina prošlog veka, licenciranu verziju čuvenog sovjetskog bombardera Tupoljev Tu-16.
Pošto ova perspektivna ratna ptica tek treba da se zvanično manifestuje, bilo kakve tehničke specifikacije i vitalni statistički podaci o avionu su u ovom trenutku čiste spekulacije; prema tvrdnjama Brandonu J. Veičertu u članku za The National Interest očekuje se da bombarder ima nosivost od četrdeset tona i da ima borbeni domet do 8.077 kilometara, ili 5.018 milja, bez dopunjavanja goriva, što bi mu lako omogućilo da ugrozi vojni potencijal SAD na Guamu, kao što je Andersen vazduhoplovna baza. Mogao bi čak doći do zajedničke baze Pearl Harbor-Hikam ili kasarne Šofild na Havajima, dajući mogućnosti projekcije snageNarodne Republike Kine koje se protežu do drugog lanca ostrva.
Stvarni izgled bombardera je takođe čista spekulacija. Međutim, kako je potvrdio autor defense Tomas Njudik, „saga o kineskom bombarderu nove generacije N-20 možda je dobila veoma zanimljiv novi zaokret, sa pojavom najmanje dva modela koji pokazuju novi dizajn aviona, ili barem koncept, čini se da ima velike sličnosti sa onim kako se očekuje da N-20 izgleda.”
Da ponovimo ono što smo primetili u ranijem snimcima kineske TV, modeli, neka vrsta test modela srebrnog metalnog aviona, imali su upadljivo slučajnu sličnost sa dva američka stelt bombardera, naime:
(1) Northrop B-2 Spirit, koji je i danas jedini operativni stelt bombarder na svetu,
(2) Northrop Grumman Northrop Grumman B-21 Raider, koji je nameravani naslednik šeste generacije koji je očigledno Spirit. Međutim, „S obzirom na sklonost Kine ka kopiranju ili potpunoj krađi američke vojne tehnologije i obrnutom inženjeringu te tehnologije, ova sličnost na površini sa V-2 ne bi trebalo da izgleda iznenađujuće.
Put napred?
Srećom po Sjedinjene Države i njene saveznike u indo-pacifičkom regionu koji s pravom drhte pred izgledom kineske dominacije, nije sve bilo sjajno i uspešno za program N-20. Kao prvo, avion koji je bio veoma izgledan nije predstavljen na Airshow China 2023, kao što je prvobitno planirano.
Još je u mart 2024. godine, zamenik komandanta RV Kine general Vang Vej, najavio na četrnaestom Nacionalnom narodnom kongresu da će njihov stelt bombarder biti prikazan „vrlo brzo“. Međutim, sedam meseci kasnije, svi još uvek očekuju.
Podsetimo, kao što je anonimni zvaničnik Pentagona citiran u Breaking Defense aprila meseca:
- Situacija sa N-20 je kada pogledate dizajn sistema, verovatno nije ni blizu tako dobra kao američke LO (nisko vidljive]) platforme, posebno naprednije koje imamo. Naišli su na mnogo izazova inženjerskog dizajna, u smislu kako da učinite da ta sposobnost sistema funkcioniše slično kao, na primer, V-2 ili V-21.